Forum serwisu abstynenci.pl

Witaj na forum serwisu www.abstynenci.pl, który stara się zrzeszać abstynentów, czyli ludzi niepijących napojów alkoholowych.

Nie jesteś zalogowany(a).

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

konrado5
09-07-2018 20:39:13

Imperium i dominium to podział z prawa rzymskiego. Imperium oznacza nierówne stosunki miedzy kontrahentami, czyli państwo vs obywatel. Z kolei  dominium oznacza równe stosunki - czyli państwo występujące jako podmiot prawa cywilnego vs kontrahent.

jokier
09-07-2018 19:48:35

konrado5 napisał:

Podmiotami stosującymi prawo są podmioty egzekujące prawo, czyli posiadające tzw. imperium.

Imperium, jak sama nazwa wskazuje, posiadają zwolennicy imperializmu. Nadali je sami sobie w celu realizacji funkcji ucisku społeczeństwa, do której to funkcji służył tzw. "wymiar sprawiedliwości" wg doktryny komunistycznej. Mówi o tym były minister sprawiedliwości Wiesław Chrzanowski w książce "Pół wieku polityki" - str. 233. Oczywiście zwolennicy imperializmu chcą obecnie utrzymania tych wynaturzeń.

konrado5
09-07-2018 16:56:38

Jokier po raz kolejny nie wie o czym mówi.
Prawnicze znaczenie "stosujący prawo" jest odmienne od potocznego. Podmiotami stosującymi prawo są podmioty egzekujące prawo, czyli posiadające tzw. imperium.
http://rszarf.ips.uw.edu.pl/apub/03n.pdf (strona 6)

Suchy
09-07-2018 15:49:11

A mnie ciekawi treść sporu i o jakie przepisy chodziło?

jokier
09-07-2018 09:04:28

W dyskusji z pewnym urzędem, na moją sugestię, że powinien on stosować przepisy prawa zgodnie z art. 87 Konstytucji, który brzmi następująco:
"Źródłem powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są:
Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia."

otrzymałem następującą odpowiedź:
W nauce prawa i orzecznictwie powszechnie przyjmuje się, że obowiązkiem podmiotu stosującego prawo, w tym również organów administracji publicznej, jest poddanie procesowi interpretacji każdego przepisu prawnego w celu zrozumienia go, to jest ustalenia jego treści, niezależnie od sposobu zrozumienia tego przepisu, jaki nasuwa się na pierwszy rzut oka. Nawet gdy dany zwrot jest jednoznaczny językowo, konieczne jest przeprowadzenie procedur interpretacyjnych według innych rodzajów dyrektyw wykładni."
Podmiotami stosującymi prawo są niewątpliwie urzędy, ale także tzw. "zwykli ludzie". Rozumiem wobec tego, że oni także mają obowiązek poddawania interpretacji każdego przepisu prawnego według innych rodzajów dyrektyw wykładni.
Takie inne rodzaje dyrektyw wykładni najprościej oczywiście tworzyć poprzez konsumpcję określonych trunków. Aby jednak uniknąć konfliktów na linii urząd-obywatel należałoby prawnie uregulować rodzaj tych trunków, bo wiadomo, że jak obywatel wypije cztery piwa, a urzędnik małpkę, to z pewnością konkretny przepis zinterpretują w różny sposób i trzeba będzie wszczynać postępowanie. Tak więc konieczna jest ustawa regulująca jaki rodzaj trunku należy przyjąć przy rozpatrywaniu określonego zagadnienia prawnego i jednocześnie określająca rodzaj trunku po spożyciu którego należy ją czytać. Moja propozycja jest taka, żeby rozstrzyganie ewentualnych sporów w zakresie interpretacji tej ważnej ustawy  konstytucyjnie zagwarantować aktualnie najstarszemu wiekiem Prezesowi Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Stopka forum