Forum serwisu abstynenci.pl

Witaj na forum serwisu www.abstynenci.pl, który stara się zrzeszać abstynentów, czyli ludzi niepijących napojów alkoholowych.

Nie jesteś zalogowany(a).

#31 02-12-2011 12:47:55

ren-ya
Forumowicz
Miasto: rzeszowskie
Strona WWW

Re: Częste błędy

Bo, moim zdaniem, w słowie "sowiecki" prócz jego oczywistego znaczenia zawiera się również cała nienawiść do komunizmu i radzieckiej okupacji Europy Środkowej; słowo "sowiecki" to oczywista obelga - Związek Radziecki to nazwa kraju, Związek Sowiecki to nazwa bandyckiego kraju.

Osobiście też nie lubię tych rusycyzmów, ale rozumiem złość wobec systemu, który na tyle lat pozbawił nas suwerenności.

Jesteś twórcą twej własnej rzeczywistości, a życie nie ukaże ci się od innej strony, niż myślisz, że ci się ukaże.

#32 09-05-2017 09:01:42

Małgorzata
Forumowicz
Miasto: 15 km od Poznania

"Poszłem" zamiast "poszedłem".
"Wziąść" zamiast "wziąć".
"W każdym bądź razie" zamiast "w każdym razie".
"Pisze" zamiast "jest napisane".
"Tą książkę" zamiast "tę książkę".
"Włanczać" zamiast "włączać".

Czasem denerwuję mnie również gwara poznańska/wielkopolska. Mój tata często woła mojego brata:
"Wstawaj, jest wpół do siódmY" - zamiast "wpół do siódmEJ".
Przykłady: http://www.poznanczyk.com/gwara2.html

#33 17-05-2017 18:31:40

jokier
Wtajemniczony
Miasto: Gniezno

Gwara wielkopolska jest urocza i ma wiele subtelności. Nie wiem, czy zauważyłaś że w Konarzewie mówią trochę inaczej niż w Dąbrówce. Moim marzeniem jest poznanie wszystkich polskich gwar do tego stopnia, żebym w każdym przypadku mógł uchodzić za swojaka. Natomiast ciarki po ciele mi przechodzą gdy wchodzę do sklepu i słyszę:
- Jak mogę panu pomóc?
Wtedy w zależności od chwilowego humoru proszę pytającego o to, aby poszedł na 5 minut na zaplecze lub grzecznie pytam, czy ta pomoc miałaby być bezinteresowna, czy za pieniądze.

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

Stopka forum