#51 2019-01-17 22:41:58

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,204

Odp: Alkohol a Biblia

Czyli masz swoje prywatne objawienie a katechizm KK to niewiarygodne źródło.

#52 2019-01-18 01:48:10

jokier
Abstynent
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,754

Suchy napisał/a:

Do tego alkohol i tytoń zostały zrównane w traktowaniu z pożywieniem.

Natomiast w p. 2288 KKK napisano, że:
"Troska o zdrowie obywateli wymaga pomocy ze strony społeczeństwa w celu zapewnienia warunków życiowych, które pozwalają wzrastać i osiągać dojrzałość. Należą do nich:
pożywienie i ubranie, mieszkanie, świadczenia zdrowotne, elementarne wykształcenie, zatrudnienie, pomoc społeczna."
O alkoholu i tytoniu jakoś zapomnieli. Na Twoim miejscu napisałbym do Franciszka wniosek o wprowadzenie niezbędnych uzupełnień.

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-18 01:50:06)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

#53 2019-01-18 02:08:54

Suchy
Abstynent

Bo umiarkowaniu w pożywieniu, lekach, alkoholu i tytoniu mówi KKK2290. O umiarkowaniu a nie abstynencji.

#54 2019-01-18 03:26:34

jokier
Abstynent

2290KKK mówi o unikaniu wszelkiego rodzaju nadużyć dotyczących min. alkoholu i tytoniu, a nie o umiarkowaniu w spożywaniu tych trucizn. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Nadużycia dotyczące alkoholu mogą polegać np. na kupnie biopaliwa na czarnym rynku, a nadużycia dotyczące tytoniu mogą polegać na przemycie papierosów przez granicę. Katechizm KK nic nie mówi o możliwości spożywania tych substancji.

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-18 03:26:51)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

#55 2019-01-19 01:16:38

jokier
Abstynent

To jeszcze tekst, który można w pewnym stopniu uznać za oficjalne stanowisko KK dotyczące używania alkoholu - fragmenty rozważania JP II podczas Apelu Jasnogórskiego w dniu 12.06.1987 r.

"Wszyscy znamy ten nałóg, który tak wiele nam zaszkodził w przeszłości, a który dzisiaj zdaje się znowu potęgować.
Mówię więc do każdego i do każdej: nie niszcz siebie! Nie wolno ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie. Kiedy więc degradujesz siebie przez nałóg, to równocześnie niszczysz drugich. Szkodzisz twojej rodzinie, twoim dzieciom. Osłabiasz społeczeństwo, które liczy na twoją trzeźwość, zwłaszcza przy pracy.
Modlimy się co dzień:Nie wódź nas na pokuszenie. Nie wolno kusić! Nie wolno igrać ze złem! Nie wolno sprzedawać człowieka za zysk doraźny i niegodziwy, zdobywany na ludzkich słabościach i wadach! Nie wolno wykorzystywać i pogłębiać ludzkiej słabości! Nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny, społeczeństwa, gdy się za nie wzięło odpowiedzialność wobec historii!
Nie wódź nas na pokuszenie. Nie wszyscy może odmawiają te słowa, ale wszystkich one obowiązują. Tu, na ziemi, tak już doświadczonej przez dzieje, nie można „eksperymentować” na życiu i zdrowiu polskich dusz i ciał.
Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość narodu. Jestem szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie...
Nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać! Nie wolno! Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka! i trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii. Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej wolności. Wolność nie została człowiekowi dana przez Stwórcę do tego, ażeby niszczył siebie i drugich. Wolność to nie jest samowola.
...
W tej godzinie Jasnogórskiego Apelu dziękuję Ci za wszystkich, którzy walczą o życie nie narodzonych. I którzy walczą o życie i zdrowie całego narodu, każdego człowieka zagrożonego nałogiem."

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-19 20:36:02)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

#56 2019-01-22 01:27:29

Suchy
Abstynent

Ha ha ha...

https://www.fakt.pl/sport/pilka-nozna/ronaldo-stracil-wino-ktore-dal-mu-jan-pawel-ii-smakowalo-jak-ocet/0s2ejt1#slajd-7

Ronaldo miał powody, żeby być wściekły na swojego boiskowego kolegę! Pozbawił go pamiątki, która miałaby teraz niezwykłą wartość – nie tylko sentymentalną, ale także finansową. Co ciekawe legendarny brazylijski napastnik nigdy nie opowiedział jednak o haniebnym zachowaniu jego kolegi publicznie. Teraz do wszystkiego przyznał się sam Vampeta!
Kiedyś imprezowaliśmy w domu Ronaldo. Ja byłem już pod wpływem alkoholu i zszedłem do jego piwnicy po kolejną butelkę wina. Wziąłem jedną i wypiłem – powiedział piłkarz, który z legendarnym Ronaldo grał w Interze Mediolan, dziennikarzom prestiżowej La Gazetta dello Sport". – Dopiero później dowiedziałem się, że Ronaldo dostał tę butelkę od papieża Jana Pawła II. Ronaldo był na mnie wściekły, chciał, bym oddał mu pieniądze za tę drogocenną dla niego butelkę wina, które wcale nie było dobre i smakowało jak ocet – dodał były piłkarz pełen zawodu.

Co zrobiłby jokier, gdyby dostał butelkę wina od JPII? Wylał do kibelka, jak to kiedyś opisywał??? Bo jak widać JPII takowe prezenty dawał

http://medicus.lublin.pl/2010/12/post-633/

Jan Paweł II alkoholu pił mało, ale umiał docenić dobre wina, zwłaszcza czerwone hiszpańskie Ribera del Duero, które co roku mu przysyłano oraz słodkie wina z Lewantu. W wigilię Bożego Narodzenia przed wieczerzą dzielono się opłatkiem, a następnie spożywano zupę migdałową lub barszcz, karpia w szarym sosie, bigos oraz ciasta, a zwłaszcza pierniki z miodem, karmelem i winem. Niestety, po zamachu, po przebytych operacjach, wraz z pogorszeniem stanu zdrowia, Jego ulubione dania zastąpiły potrawy bardzo lekkostrawne. Wspólne posiłki dla Jana Pawła II to była przede wszystkim okazja do ciekawej rozmowy.

https://winnicaprofesora.wordpress.com/2017/10/17/czy-wiesz-jakie-wino-lubia-wspolczesni-papieze/

W średniowieczu papieże gustowali w winie pochodzącym z winnic papieskich z Châteauneuf du Pape, położonych niedaleko Awinionu. Obecnie w Watykanie popularne jest także wino z innych krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.

W najmniejszym kraju pije się najwięcej wina

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Ma 800 mieszkańców, 0,44 kilometra kwadratowego powierzchni i aż 45 000 litrów wina konsumowanego w roku. Na każdego mieszkańca Watykanu przypada średnio 56 litrów skonsumowanego wina w roku.

Wysoka konsumpcja wina w Watykanie nie wynika wcale z obrządku religijnego, kiedy podczas eucharystii kapłan wypija wino symbolizujące Krew Chrystusa. Wprawdzie odprawia się tam wiele mszy, to jednak w kielichu mszalnym znajduje się niewiele wina, a kapłan zaledwie macza sobie nim usta. Więcej wina konsumują stali mieszkańcy oraz oficjalni goście przybywający na liczne uroczystości przy okazji codziennych i uroczystych posiłków.

Większość mieszkańców Watykanu to Włosi i Szwajcarzy, którzy ukończyli 50 lat , bez dzieci na utrzymaniu i o dobrej sytuacji ekonomicznej. Odpowiada to klasycznemu profilowi konsumenta wina. W Watykanie jest jeden sklep Spaccio dell’Annona, gdzie można wejść za specjalną przepustką i kupić np. wino. Z racji obowiązującego systemu podatkowego ceny sprzedawanych tam produktów są niskie, bowiem nie zawierają podatku od wartości dodanej (VAT).

Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział „uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie.  Dla święta wino jest niezbędne”

Heras Cordón wyłącznym dostawcą dla Watykanu wina z regionu Rioja

Pomimo, że papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek wywodzą się z odmiennych kultur i odmiennych gustów kulinarnych, to jednak wszyscy trzej polubili hiszpańskie wino z małej winnicy Heras Cordón, położonej w regionie Rioja.

Wino komponowane z trzech odmian – Tempranillo, Graciano i Mazuelo – ma specjalną etykietę, wskazującą dla jakiego papieża zostało przygotowane, oraz zawiera napis: Misericordias Domini in aeternum cantabo (Będę śpiewać miłosierdzie Pana na wieki).

Relacje między Heras Cordón i Watykanem trwają już od 17 lat otwierając nowe rynki dla hiszpańskiej winiarni, szczególnie w krajach katolickich takich jak Filipiny, Dominikana, Meksyk i Brazylia.

Ulubione wino Papieża Jan Pawła II

Najwięcej wypijanego wina na świecie na jednego mieszkańca (per capita) przypada na Watykan, który wyprzedza pod tym względem Luxemburg. To, że w państwie kościelnym wykorzystuje się spore ilości wina do celów liturgicznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Także liczni goście, duchowni i świeccy, wypijają do posiłku lampkę wina.

Wielu ciekawi , czy także najwyższy zwierzchnik kościoła, zasiadający na Stolicy Piotrowej, ma swoje ulubione wino. O ile nic na ten temat nie wiadomo w odniesieniu do Papieża Benedykta, o tyle więcej wiemy o ulubionym winie Jana Pawła II.

Dziennikarze hiszpańscy dziennika El Pais dowiedzieli się, że „Polski Papież” gustował w hiszpańskim winie Viña Pedrosa z regionu winiarskiego Ribera del Duero. Wino, które pochodzi w rodzinnej winiarni Perez Pascuas, cechuje najwyższa jakość, a co za tym idzie dość wysoka cena.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/jak-karol-wojtyla-poczestowal-muzykow-wodeczka/2319prw

– „Czy ojciec, przypadkiem, nie ma czegoś do picia?”

„– Panowie – z pewnym zakłopotaniem odparł nasz gospodarz, zapewniam was, że mam tu wszystko, do życia potrzebne, ale… wódki nie mam... Po jakimś czasie Macharski wrócił z wysokim mężczyzną po cywilnemu. ”

„– To jest ksiądz Karol, który was poratuje – zaanonsował, po czym pożegnał się z nami i wyszedł. ”

„Nowy gospodarz zdecydowanie uciął nasze chaotyczne przeprosiny, dodając: – Panowie, ja i owszem, mam wódeczkę, ale nie wiem, czy taką pijecie. ”

„– My każdą wódkę pijemy – odpowiedzieliśmy chórem. ”

„– To dobrze – ucieszył się ksiądz Karol i kazał nam iść za sobą. ”

„Weszliśmy do malutkiego, zastawionego po sufit książkami, pokoju. Stało tam łóżko, proste biurko, krzesło, no i regały. Rozsiedliśmy się nie bez kłopotów, a ksiądz zza książek wyciągnął flaszkę. ”

„– To jest pejsachówka – oznajmił. – Piliście kiedyś coś takiego? ”

„Pejsachówka jest bardzo mocną wódką ze śliwek, dość rozpowszechnioną w przedwojennej Polsce. Po wojnie dostępna była tylko w Peweksie, za dewizy. Ksiądz Karol wyciągnął skądeś małą, srebrną tackę. Postawił na niej cztery małe kielonki i nalał – trzy do pełna i jeden do połowy. ”

„– A dla kogo ta połówka? – zapytałem bezczelnie. ”

„– Dla mnie – odparł. ”

„– To ksiądz nie chce się z nami napić? ”

„– Chcę, ale w południe mam spowiadać, więc nie mogę ryzykować. ”

„Wznieśliśmy toast ekumeniczny, wypiliśmy na drugą nóżkę i w naprawdę błogich nastrojach opuściliśmy Franciszkańską 3. Kilka lat potem z wiadomego rzymskiego komina popłynął biały dym”.

http://teoriawina.blogspot.com/2015/09/watykanskie-wina.html

Podczas opracowywaniu tego tekstu udało mi się, także trafić na ciekawą historię związaną z winem i papieżem Janem Pawłem II: „   W listopadzie 1980 papież Jan Paweł II, urodzony w Polsce jako Karol Wojtyła, odwiedził Niemcy. W czasie nabożeństwa w Altötting doszło do szczególnego wydarzenia. Papieżowi przyniesione różne dary, w tym także kosz z winem z winnicy Hansa Wirschinga, który osobiście wręczył Heinrich Wirsching. W czasie Eucharistii, podczas Ofiarowania przy podawaniu Chleba i Wina jako darów, ministrant potrącił kielich i wylał z niego wino. Sytuację uratował kierownik muzyczny ojciec Norbert Weber. Z podarowanego kosza z winem otworzył butelkę Iphöfer Burgweg Feine Auslese z 1967 roku i nalał do kielicha. W ten sposób wino z winnicy Hansa Wirschinga stało się winem mszalnym w Altötting. Przy kolacji w klasztorze oo. kapucynów podano również wina z winnicy Hansa Wirschinga. Jednakże papieżowi nalano „wino mszalne” i opowiedziano o zamieszaniu podczas Ofiarowania. Ojciec Święty śmiał się i stwierdził, że zauważył bardzo dobrą jakość wina podczas mszy. Resztę wina z butelki Ojciec Święty nalał już sobie sam. W zakonie kapucynów jest w zwyczaju podjąć gościa winem, po czym  śpiewa się starą sentencję: „Aby waszą Świętą Miłość otrzymać z Woli Boga”. Na to odpowiedział papież:  „Że w winie jest prawda, o tym wiedziałem. Ale że w nim także miłość jest, to jest dla mnie nowość”.

I jeszcze dokument "Trzeźwość i abstynencja w nauczaniu Kościoła":

Podsumowując naukę Pisma świętego w kwestii trzeźwości, abstynencji oraz
używania napojów alkoholowych, należy stwierdzić, że: po pierwsze - umiarkowane
i rozumne spożywanie napojów alkoholowych, niepowodujące zaburzeń rozwoju
fizycznego, duchowego, moralnego i społecznego, nie jest moralnie złe i jest określane
jako cnota trzeźwości;
po drugie - rezygnacja z napojów alkoholowych, tzn.
abstynencja czasowa lub trwała, podejmowana z różnych motywów zarówno religijnych,
moralnych czy społecznych, jest ogromnym dobrem dla człowieka i najskuteczniejszym
wsparciem innych na drodze do trzeźwości; po trzecie - nadużywanie
napojów alkoholowych jest grzechem, jest źródłem zła fizycznego, moralnego i społecznego
prowadzącym do dalszych grzechów

Zobacz jokier jak bardzo błądzisz...

#57 2019-01-22 13:29:54

jokier
Abstynent

Suchy jak zwykle swoje. Wątek dotyczy tematu alkoholu w Biblii oraz innych dokumentach Kościoła, które stanowią aktualną wykładnię doktryny katolickiej. O ile mi wiadomo to czasopismo "Fakt" nie zostało jeszcze włączone do kanonu ksiąg natchnionych. Dlatego nie będę ustosunkowywał się do informacji podawanych w tym i w innych tego typu czasopismach bo są one dla mnie skrajnie niewiarygodne, a nawet byłoby dziwne gdyby mafia alkoholowa nie starała się wykorzystać rzekomych preferencji kulinarnych papieży dla swojej propagandy. Ta przypomina zresztą znaną i stosowaną metodę na złego i dobrego policjanta, czytamy wszakże:
Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI przez ponad 30 lat mieszkał we Włoszech, dlatego jego kulinarne upodobania są podzielone między kuchnię bawarską i włoską. Przestrzega zdrowej diety, opartej na owocach, rybach i makaronie, ale uwielbia słodycze, zwłaszcza desery i lody, które dostarczane są do Watykanu z cukierni Borgo Pio. Jest abstynentem, do posiłków pije wodę lub soki owocowe. Na papieskie śniadanie składa się kawa z mlekiem, sok i coś słodkiego. Obiad je o pierwszej, z reguły tylko w towarzystwie brata lub sekretarza. Po południu pije kawę, którą woli od herbaty. Kolacja jest skromna, zawsze je coś lekkiego.
A dokument "Trzeźwość i abstynencja w nauczaniu Kościoła" to w jakiej redakcji powstał?

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-23 19:34:37)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

#58 2019-01-22 20:16:40

Suchy
Abstynent

Tytuł wątku to jedno a nasza aktualna rozmowa to drugie. Oczywiście obie kwestie są bardzo powiązane ale teraz dyskutujemy nie tyle o Biblii, lecz o aktualnej wykładni doktryny katolickiej w zakresie alkoholu.
Co do wiarygodności czasopism racz zauważyć, że prócz Faktu są tam inne, raczej wiarygodniejsze. Watykan jest największym konsumentem wina na świecie. 800 jego stałych mieszkańców rocznie spożywa ponad 50 litrów na głowę. A stali mieszkańcy Watykanu to praktycznie samo duchowieństwo katolickie, do tego z najwyższej półki. To oni kształtują doktrynę i jakoś nie przejmują się Twoimi wywodami...
Źródło tej informacji jest bardzo wiarygodne - przeznaczony dla profesjonalistów Portal Spożywczy:

http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/w-hiszpanii-pierwszy-od-40-lat-wzrost-spozycia-wina,143826.html

Hiszpania pod względem spożycia wina na rynku wewnętrznym znacznie odbiega od krajów południa Europy, w których wytwarzany jest ten trunek. W Chorwacji i na Słowenii roczne spożycie oscyluje wokół 44 litrów na osobę, we Francji - 42,5 l, a w Portugalii i we Włoszech odpowiednio 41,7 l i 33 l. Najwięcej wina na osobę spożywa się w Watykanie - 53,8 l - wynika ze statystyk.

Informacje o Ratzingerze abstynencie to kompletne banialuki!!! Ratzinger uwielbia piwo i bez problemu obala litrowy kufelek. Wielokrotnie informowały o tym media w tym oficjalne watykańskie.

https://www.tvp.info/19688148/benedykt-xvi-swietowal-88-urodziny-wypil-piwo-z-bawarczykami

http://www.fronda.pl/a/benedykt-xvi-wypil-na-urodziny-piwo,50136.html

https://wpolityce.pl/kosciol/390554-kameralne-91-urodziny-benedykta-xvi-zyczenia-od-franciszka-orkiestra-gwardii-szwajcarskiej-delegacja-z-bawarii-i-piwo-wideo

Mam nadzieję, że Frondę, TVP i W polityce uważasz za w miarę wiarygodne źródła? Już nie wspominając o OSSERVATORE ROMANO i Vatican News.

Dokument "Trzeźwość i abstynencja w nauczaniu Kościoła" jest naukowym opracowaniem powstałym we współpracy Gdańskiego Seminarium Duchownego i Gdańskiej Kurii Metropolitalnej. Autorką jest Janina Bokun z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tekst wprost odwołuje się do nauczania JPII

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-97da232b-7818-4ba5-b58f-535216163b4d

Z powyższego linku możesz sobie ściągnąć pełną wersję i samemu poczytać.

Bładzisz jokier, błądzisz...

#59 2019-01-22 22:12:45

jokier
Abstynent

Suchy napisał/a:

Informacje o Ratzingerze abstynencie to kompletne banialuki!!! Ratzinger uwielbia piwo i bez problemu obala litrowy kufelek. Wielokrotnie informowały o tym media w tym oficjalne watykańskie.

Rozbawiłeś mnie maksymalnie gdyż przytoczony przeze mnie fragment o Ratzingerze pochodzi akurat z zalinkowanego przez Ciebie artykułu. Dzięki Suchy, choć wiem, że i tak nic nie zrozumiesz.

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

#60 2019-01-22 23:17:03

Suchy
Abstynent

Ależ rozumiem! Tylko czy ja powoływałem się na właśnie tę informację? Rozumiem to, że żaden z ostatnich papieży a być może żaden w historii nie był abstynentem!!! Jakość źródeł nie ma tu żadnego znaczenia... Poza tym masz poważny dokument, który jasno przedstawia oficjalne stanowisko KK. Ten dokument też zakwestionujesz???

#61 2019-01-23 00:13:29

jokier
Abstynent

Bardzo wiarygodny dla Ciebie portal spożywczy podaje min. taką oto informację:

"Gruzja, kolebka winiarstwa, odegra pionierską rolę także poza naszą planetą - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Celowi temu służy Millennium Project, a w jego ramach wyhodowanie odmiany winorośli przystosowanej do ewentualnej uprawy na Czerwonej Planecie. Będzie się ona wywodzić z odmian gruzińskich w tym regionie uprawa winnej latorośli rozpoczęła się ok. 8000 lat temu.

Nikoloz Doborjginidze, założyciel gruzińskiej agencji badań kosmicznych, doradca w Ministerstwie Edukacji i Badań Naukowych mówi, ze jeśli uda nam się pewnego dnia żyć na Marsie, to Gruzja powinna wnieść do tego swój wkład. - Nasi przodkowie dali Ziemi wino, a teraz my powinniśmy zrobić to samo na Marsie - dodaje."

Ponadto jeżeli

Suchy napisał/a:

Jakość źródeł nie ma tu żadnego znaczenia...

to znaczy, że śmiało może zgłosić się do programu Millenium Project jako ekspert w przyszłym Marsjańskim Ministerstwie Rozrywki.

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-23 00:39:48)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

#62 2019-01-28 11:48:26

jokier
Abstynent

Wikipedia napisał/a:

W 2004 i 2005 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Faktowi tytuł Hieny Roku za wyróżnienie się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej. Przyznanie tej nagrody Faktowi zagwarantował krzykliwy, często obraźliwy styl artykułów oraz powszechne celowe wprowadzanie czytelników w błąd.

Fakt wielokrotnie oskarżany był w innych mediach o podawanie nieprawdy i tworzenie materiałów fikcyjnych. Słynnym przykładem jest seria artykułów o rzekomym wielorybie płynącym Wisłą.

Ale skoro dla Suchego jakość źródeł nie ma znaczenia to nie ma się co dziwić, że ma w głowie to co ma.

Ostatnio edytowany przez jokier (2019-01-28 11:53:37)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
tworzysz rzeczywistość.

Stopka

Forum oparte na FluxBB