#1 2012-01-06 20:45:28

Annihilator
Abstynent
Data rejestracji: 2006-02-09
Liczba postów: 1,172

Ile jest warta Wasza abstynencja od alkoholu?

Nie wiem czy taki temat miał miejsce, ale zakładam. To kij w mrowisko. Pytania dotyczą abstynentów ideologicznych, a nie zdrowotnych. tongue

1) Czy napiłbyś się kieliszka wódki, będąc abstynentem ideologicznym, jeżeli byłby milioner który zaoferowałby Ci tylko za to 1 000 000 zł? Żadnego znaczącego dla zdrowia, Twoja wątroba obrobi to migiem (załóżmy, że skoroś abstynent, to ma z Tobą dobrze)?

2) Czy napiłbyś się do urwania filmu z wszystkimi tego konsekwencjami, które widzimy u pijących, którym czasem zdarzy się tak zaimprezować, jeżeli pojawiłby się milioner, który by
za to zapłacił 100 000 zł, ale nie Tobie, a już innemu podmiotowi (np: domu dziecka czy jakieś organizacji charytatywnej)

3) Czy zrezygnowałbyś(ałabyś) ze swojej abstynencji alkoholu na tzw. ,,picie umiarkowane'', jeżeli pojawiłby się milioner, który za tę rezygnację płaci pewną kwotę podmiotowi przez Ciebie wskazanemu?

Nim się rzucicie odpowiedzieć przemyślcie dłużej i spróbujcie choć w 10% zasymulować psychicznie takie zdarzenia. Rozważyć tu za i przeciw i takie tam. Nie na pałę.

#2 2012-01-06 21:28:42

konrado5
Abstynent
Data rejestracji: 2006-07-12
Liczba postów: 898

Odp: Ile jest warta Wasza abstynencja od alkoholu?

Gdy ja zadałem podobne pytanie, to mnie wyśmiałeś.

#3 2012-01-06 21:44:28

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194

Bo jedni mądrzeją a inni... trochę mniej ;-)

Nie muszę niczego przemyśleć, nie napiłbym się.

#4 2012-01-06 22:10:19

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,055

Jak się pojawiłam na forum , to nie byłam abstynentką. Nawet nie brałam pod uwagę, że kiedykolwiek nią będę. Później jednak nią zostałam. Na początku było to po prostu nie picie alkoholu. Jednak w miarę upływu czasu zmieniało mi się nastawienie mentalne do całej tej symboliki alkoholowej, która jest właściwie wszędzie. Teraz myślę, że jestem abstynentką ideologiczną. Niektóre osoby mogą to potwierdzić ( nawet z tego forum) ;-)
Nie jadam żadnych potraw z alkoholem. Unikam słodyczy z alkoholem. Nie tylko takich, gdzie się alkohol z nich wylewa i wali na odległość. Przed zakupem czekolady czytam jej skład i jak jest tam spirytus, to jej nie kupuję. O tym samym mówię mojej bratanicy i wskazuje jej lody , których ma nie jeść bo są połączone z  ajerkoniakiem. Jak nie jestem pewna czy cukierki są z alko czy bez, to ich nie ruszam.
Jakiś czas temu byłam na jednodniowym szkoleniu z pracy w innym mieście. Wyszłam z domu wcześnie rano i właściwie nic nie jadłam. Szkolenie było do wieczora. Byłam tam strasznie głodna, jak z resztą wszyscy. Jeszcze obok z kuchni leciał zapach z obiadu i wszyscy zaczęli mówić o jedzeniu. Wtedy sobie pomyślałam co by było jakby podali obiad np z sosem z wina. Mimo, że byłam straaasznie głodna, wiedziałam, że bym tego nie zjadła.
Myślałam tez o różnych oficjalnych obiadkach i spotkaniach. Tam też bym odmówiła potrawy czy ciasta z alk. Może to dziwne i nie wiem czym się właściwie kieruję , ale tak już mam i nie potrafię inaczej. Chyba chodzi po prostu o zasadę. Przemyślałam już milion sytuacji , rozmyślałam nawet o tym, że dziecku w przyszłości chcę przekazać te same zasady.
I wiem, że otoczenie będzie mi to utrudniać.
Z tego wszystkiego zapomniałam, że mam na jakieś pytanie odpowiadać.:-)

*W pierwszej sytuacji nie wypiłabym kieliszka wódki. Czułabym się jakbym te pieniądze ukradła, nie dałyby mi one szczęścia, gdyż sama ze sobą nie czułabym się szczęśliwa.

*Druga syt. czyli pieniądze na szczytny cel, kosztem własnej osoby, własnego honoru i zasad. Nie. Aż taka dobra nie jestem.

*Trzecia syt to sytuacja idealna dla kogoś kto nie jest przekonany o swojej abstynencji. Wraca sobie do picia, a przy okazji ktoś na tym zarabia. Jak  wiadomo można sie dogadać i taki układ dla wielu osób byłby jak gwiazdka z nieba ;-)
Jak już wspomniałam ja nie potrafię postępować inaczej, niż postępuje obecnie, więc również to do mnie nie przemawia.

Wiem, że pewnie nikt by tego nie zrozumiał , bo jak znaleźlismy kiedyś portfel z 3 kartami do bankomatu, z pinami i z pieniędzmi i oddaliśmy , to raczej inni byli zdziwieni ;-)

#5 2012-01-06 22:27:16

treviso
Forumowicz
Data rejestracji: 2011-12-30
Liczba postów: 12

Annihilator napisał/a:

Nie wiem czy taki temat miał miejsce, ale zakładam. To kij w mrowisko. Pytania dotyczą abstynentów ideologicznych, a nie zdrowotnych. tongue

1) Czy napiłbyś się kieliszka wódki, będąc abstynentem ideologicznym, jeżeli byłby milioner który zaoferowałby Ci tylko za to 1 000 000 zł? Żadnego znaczącego dla zdrowia, Twoja wątroba obrobi to migiem (załóżmy, że skoroś abstynent, to ma z Tobą dobrze)?

Alkohol to nie prostytucja. Nie sądzę aby jeden kieliszek miał odmienić całkowicie czyjeś poczucie wartości. W życiu ważny jest dystans do siebie i otoczenia, zapewne w równym stopniu co umiejętność korzystania z okazji jakie nam to życie daje. Nieskorzystanie z takiej okazji byłoby zwyczajnie mało strategiczne. No chyba, że ktoś olewa pieniądze z założenia to pewnie nie doceniłby wartości jakie może dać duża bańka smile

BTW.. widzę na tym forum wiele ciekawych rozmów ale za każdym razem jak wchodzę na abstynenci.pl (bez urazy) mam wrażenie, że znajduję się w jakimś bardzo smutnym miejscu w którym alkohol odbił swoje piętno, trochę jak państwowa poradnia alkoholowa z wczesnych lat PRLu. Szczególnie jak widzę te przekreślone flaszki na głównej wink Oczywiście mam na myśli aspekty estetyczne, nie merytoryczne. Nie myśleliście o odświeżeniu wizerunku strony? Za przykład mogłyby stanowić nowoczesne kampanie antynikotynowe, dzięki którym niepalenie stało się modne i godne naśladowania. Korzyścią dla wszystkich byłoby gdyby abstynencja kojarzyła się ze świadomym, zdrowym stylem życia, nie zaś jak to zwykle bywa wyłącznie z widmem smutnego, pozbawionego kontroli alkoholika co to koniecznie bije żonę i dzieci czy aspołecznych typów którzy nie potrafią się odnaleźć we współczesnym świecie.

Ostatnio edytowany przez treviso (2012-01-06 22:27:40)

#6 2012-01-06 22:55:55

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

1) a łyknął bym tego kielonka raz-dwa, a kasę przekazał Anniemu na promocję abstynencji smile . Milionerzy, możecie się zgłaszać. [czy cyrograf zakazuje puszczeniu małego pawika?]
2) miałbym opory, bo te wszystkie kace i tym podobne sprawy. Czyli: raczej chyba nie.
3) Za nic w świecie. Eee... ale o jakiej kwocie mówimy? smile

Można mnie kupić. Lipa. Ale z drugiej strony, móc poprawić czyjeś życie (jeśli nawet nie wielu osób) kosztem mojego, hmm... Ciężko mi to zasymulować.

treviso napisał/a:

Szczególnie jak widzę te przekreślone flaszki na głównej wink Oczywiście mam na myśli aspekty estetyczne, nie merytoryczne. Nie myśleliście o odświeżeniu wizerunku strony? Za przykład mogłyby stanowić nowoczesne kampanie antynikotynowe, dzięki którym niepalenie stało się modne i godne naśladowania.

Moim zdaniem to byłby dobry pomysł. Przydałoby się tu trochę pozytywnego marketingu. Do niektórych nie dotrze zwykły "wykład".

Ostatnio edytowany przez pęknięty klawikord (2012-01-06 22:57:33)

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#7 2012-01-06 23:04:38

Czuowiek
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2011-12-01
Liczba postów: 385

Jestem abstynentem zarówno zdrowotnym, jak i ideologicznym, więc chyba mogę się wypowiedzieć smile

1. Wyśmiałbym alkoholika który by coś takiego zaproponował. Chce mieć przedstawienie to niech idzie do cyrku smile
2. Nie.
3. Nie.

myślę, że na świecie jest wystarczająco dużo dobrych ludzi, którzy wspomagają domy dziecka / organizacje charytatywne bez grania w gierki rodem z "Piły" big_smile

#8 2012-01-06 23:18:44

piorx
Gość

To jest raczej nie realne,żeby ci ktoś za wypicie kieliszka zapłacił 1 000 000 zł.

#9 2012-01-06 23:20:21

Chdzirep
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2010-04-01
Liczba postów: 727

Jest to tak wydumana sytuacja, że praktycznie niemożliwym jest zaistnienie jej w rzeczywistości.

#10 2012-01-06 23:48:31

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194

Ale takie wydumane sytuacje są czasami bardzo ważnymi eksperymentami myślowymi pokazującymi tzw. istotę rzeczy. Np. Einstein doszedł do teorii względności wyobrażając sobie siebie siedzącego okrakiem na pędzącej fali światła. Nie da się ukryć, że jest to całkowicie wydumana i niemożliwa sytuacja...

#11 2012-01-07 00:09:54

Murchad
Abstynent
Data rejestracji: 2008-04-28
Liczba postów: 1,784

3xNie

#12 2012-01-07 16:55:49

piorunix
Forumowicz
Data rejestracji: 2011-08-17
Liczba postów: 465

Wiedząc ile zła dzieje się przez alkohol na świecie to dam 3 razy nie.

#13 2012-01-07 17:36:24

NP
Gość

Ja jestem abstynentem wtórnym i jeden kieliszek za milion to byłaby pokusa ale myślę że nie warta mojego postanowienia i życia , dwie dalsze opcje odpadają i to bez żalu

#14 2012-01-07 18:21:51

piorunix
Forumowicz

Chociaż gdyby naprawdę zaistniała taka sytuacja to sam nie wiem jak bym się zachował. Na logikę biorąc to 1000000 zł to nigdy w życiu nie zarobię a tak bym zarobił w sekundę. Gdybym nawet uległ chęci pięniądza to bym odrazu pojechał na płukanie żołądka i odtrucie a milion w kieszeni. ;-)

#15 2012-01-07 19:13:04

Annihilator
Abstynent

To czas na moje:

1) Raczej nie
2) Tak
3) Raczej nie

#16 2012-01-07 19:55:20

piorunix
Forumowicz

Brawo wielkoduszny jesteś. Dbasz o innych a nie o siebie. Oby takich ludzi było więcej ja ty.

#17 2012-01-07 20:25:16

Darv
Forumowicz
Data rejestracji: 2011-09-03
Liczba postów: 20

1) Nie, chociaż jest to zdecydowanie lepsza opcja od opcji numer dwa.
2) Nie, istnieje od groma innych, lepszych sposobów jeżeli chodzi o wspieranie szczytnych celów.
3) Nie.

#18 2012-01-07 22:57:48

Murchad
Abstynent

Anni, nie poznaję Cię tongue

Czyżby ktoś złożył Ci taką propozycję (nr 2) i szukasz usprawiedliwienia swoich działań?

#19 2012-01-07 23:23:13

Annihilator
Abstynent

Murchad napisał/a:

Anni, nie poznaję Cię tongue

Czyżby ktoś złożył Ci taką propozycję (nr 2) i szukasz usprawiedliwienia swoich działań?

Nie, wszystko wydumane póki co. ;-P

Tak dla punktu 2) nie oznacza sprzedania się - moje sumienie tego by tak nie rozpatrzyło (ucierpię dla dobra wyższego - sam nic z tego mieć nie będę) - tak naprawdę uważam, że samo bycie abstynentem nic jeszcze nie znaczy, ani nie czyni lepszym w żadnym aspekcie. A odpowiednie tego wykorzystanie już tak.

Pkt 1 - wiadome, aczkolwiek pisuję 'raczej', bo taka sytuacja jest tak niecodzienna, że obstawiam, iż każdy znasz zastanowiłby się jednak 10x zanim by to odrzucił. Tu i teraz możemy jedynie teoretyzować, stąd to 'raczej'. Oczywiście złamanie pkt 1 to już ewidentny konflikt z sumieniem stąd myślę, że teoretycznie najprostszy do odmówienia...

#20 2012-01-07 23:28:33

Aleksandra
Moderator
Data rejestracji: 2011-02-15
Liczba postów: 816

Zupełnie Cię Annihilatorze nie rozumiem.

1 000 000 > 100 000

W opcji 1. możesz zdobyte pieniądze przeznaczyć na szczytny cel tak samo jak w opcji 2.

"Cena" opcji 1. jest mniejsze niż w opcji 2.

Możesz mi to wyjaśnić?

#21 2012-01-07 23:38:42

Gusiak
Abstynent

Tu już była dyskusja na ten temat: http://forum.abstynenci.pl/viewtopic.php?id=798
Dublujecie wątki tongue

#22 2012-01-07 23:41:09

Annihilator
Abstynent

Gusiak napisał/a:

Tu już była dyskusja na ten temat: http://forum.abstynenci.pl/viewtopic.php?id=798
Dublujecie wątki tongue

Teraz dopiero to zauważyłaś? Muszę Cie zwolnić, ostatnio się nie sprawdzasz ;-)

#23 2012-01-07 23:42:31

Gusiak
Abstynent

Ciekawe jest to:

Annihilator napisał/a:

Tu nie chodzi o szkodliwość, tu chodzi o zasady.

Równie dobrze można to przełożyć na:
1) niezobowiązujący jeden sex z kobietą/mężczyzną (zależy oczywiście od preferencji płacącego) za 1000 000 zł
2) wypożyczenie żony do cudzego łóżka za 1000 000 zł (chyba był taki film nawet, zdaje się ,,Niemoralna propozycja'', ale cena była wyższa)
[...]
Możliwości jest wiele, ale...

Honor i zysk nie sypiają w tym samym łożu -- Miguel de Cervantes

Jeżeli sprzedaż jakieś swoje ideały, to za odpowiednią cenę, sprzedaż wszystko.

Oczywiście ciężko to zweryfikować tak teoretycznie - więc znajdź milionera, co nam taką propozycję złoży (mowa o piwie) - ze mną by niczym nie zaryzykował.

Dobra , załatwcie jakiegoś milionera co się na to zgodzi, teraz przynajmniej jakieś organizacje charytatywne na tym skorzystają :-)))

#24 2012-01-07 23:43:55

Gusiak
Abstynent

Annihilator napisał/a:
Gusiak napisał/a:

Dublujecie wątki tongue

Teraz dopiero to zauważyłaś? Muszę Cie zwolnić, ostatnio się nie sprawdzasz ;-)

Łośku pisałam Ci już o tym na jabberze pierwszego dnia jak żeś ten temat zapodał ;-)

#25 2012-01-07 23:54:32

Murchad
Abstynent

Z Palikotem zagadajcie. Kasę ma, a jest nowym abstynentem z całą pewnością nie ideologicznym, więc pewnie nie uwierzy, że ktoś się oprze i niech zaproponuje Anniemu tongue

Stopka

Forum oparte na FluxBB