Forum serwisu abstynenci.pl

Witaj na forum serwisu www.abstynenci.pl, który stara się zrzeszać abstynentów, czyli ludzi niepijących napojów alkoholowych.

Nie jesteś zalogowany(a).

#1 29-04-2013 10:19:15

pęknięty klawikord
Wtajemniczony
Miasto: Dziki Wschód (lubelskie)

e-papierosy - co o nich sądzicie?

Jakie macie opinie na temat e-papierosów?
Za? Przeciw? Pomocne palaczom przy rzucaniu, a jednocześnie są szansą na czyste powietrze dla niepalących? A może są "dobrym" wstępem do zaczęcia palenia prawdziwych? Jaki powinien być stosunek państwa do e-papierosa - dotować tak jak niektóre leki, czy obłożyć akcyzą aby cena zrównała się ze zwykłymi?

Jak by ktoś miał ochotę, to "trochę" do poczytania:
http://lpj.pl/E-pap_zarzuty_a_fakty.htm | http://lpj.pl/E-pap_lpj.htm
http://starychemik.wordpress.com/e-papierosy-faq/

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#2 29-04-2013 11:33:54

Aleksandra
Moderator
Miasto: Łódź/Grodzisk Maz.

Re: e-papierosy - co o nich sądzicie?

Z mojej obserwacji wynika, że dla palacza i jego otoczenia to rewelacyjny produkt. Jedyną przykrą konsekwencją może być upowszechnienie E-papierosów wśród osób niepalących, zwłaszcza niepełnoletnich.

„Jeśli czujesz się atakowany przez feminizm, prawdopodobnie jest to kontratak”

#3 29-04-2013 21:41:17

dr_worm
Forumowicz

Jeśli ma się wybór między tradycyjnymi a e-papierosami, to zdecydowanie obstaję przy tych drugich. Kilka lat pracowałem w jednym biurze z osobą palącą e-papierosy i nie odczuwałem z tego powodu żadnych negatywnych skutków. Gość też twierdził, że "e" są dla niego nieszkodliwe. Główny minus e-papierosów to fakt, że podobno zdecydowanie bardziej uzależniają od tradycyjnych.

#4 30-04-2013 06:31:18

Gusiak
Abstynent
Miasto: Gdańsk

Aleksandra napisał:

Jedyną przykrą konsekwencją może być upowszechnienie E-papierosów wśród osób niepalących, zwłaszcza niepełnoletnich.

Masz na myśli osoby niepełnoletnie, które chciałyby zacząć palić i E- papieros im to ułatwia, bo można go bez problemów kupić? 

Jeśli chodzi o osoby pełnoletnie, to jeśli chcą zacząć palić, to pewnie i zwykłe papierosy by paliły, a jeśli nie chcą palić, to po co mają sięgać po E- papierosa?. E- papieros to nadal papieros...

Jeśli się chce, szuka się sposobu
Jeśli sie nie chce, szuka się powodu

#5 30-04-2013 09:28:42

Aleksandra
Moderator
Miasto: Łódź/Grodzisk Maz.

Nie do końca o to mi chodzi. Widzę na ulicach, w komunikacja, że e-papieros jest popularny wśród młodzieży, żeby nie powiedzieć wśród dzieci. Duża tolerancja dla e-papierosów może doprowadzić do tego, że osoby, które nigdy by nie sięgnęły po nikotynę w formie papierosa sięgnie po nią w postaci e-papierosów. Wątpię, żeby potem te osoby sięgały po zwykłe papierosy, ale nie można zapominać, że chociaż e-papieros jest dobrą alternatywą dla palących, to nie jest czymś pożądanym wśród młodzieży.

Czujność budzą reklamy na portalach, gdzie jest dużo młodzieży. Widziałam kampanię na kwejku, demotywatorach.

„Jeśli czujesz się atakowany przez feminizm, prawdopodobnie jest to kontratak”

#6 30-04-2013 09:36:48

wilczek
Wtajemniczony
Miasto: Tu i tam :)

Jeśli ktoś chce palić to lepiej niech wybiera e-papieros. Dawkę nikotyny dostaje w formie aerozolu, rytuał trzymania czegoś w palcach jest zachowany, a szkoda dla otoczenia żadna.

"Helm sees all, know this and be judged!"

#7 30-04-2013 19:19:15

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

dr_worm napisał:

Główny minus e-papierosów to fakt, że podobno zdecydowanie bardziej uzależniają od tradycyjnych.

Eee tam. Nikotyny tyle samo, a całej reszty zero. Chyba, że te smolne pozostałości działały przeciwuzależniająco smile. A przynajmniej odstraszająco.

Co do nieletnich, to coś w tym jest. Strach przed zdemaskowaniem przez rodziców w jakiś sposób pewnie ogranicza. A zdemaskować łatwo, bo czuć. Tymczasem elektryki zapachu nie zostawiają. Choć z drugiej strony, są i tacy, co z wytęsknieniem czekają do osiemnastki aby nareszcie móc zapalić/wypić - takich nic nie powstrzyma. A jak przez 18 lat biernie zaprawiali się w dymie rodziców, to palenie przyjdzie jeszcze łatwiej.

Hmm... trochę mnie dziwi, że e-papierosy nie są uregulowane prawnie. Bo chyba nie ma żadnego zakazu sprzedaży nieletnim płynów zawierających nikotynę, prawda?
Tak sobie wpisałem w google coś z e-papierosem oraz "18" i mi wyskoczyła stronka, na której zwróciłem uwagę na dwa komentarze:

Karol napisał:

Mam 16 lat i chodzę do gimnazjum, na bloga trafiłem przypadkiem przeglądając internet. U mnie w szkole też widuje wiele osób z e-papierosami. Każdy kto ma takiego e-papierosa miał do czynienia ze zwykłymi papierosami. Moim zdaniem jest to tak i tak lepsze wyjście niż zwykłe papierosy, nawet jeśli będzie zakaz i bd od 18 to i tak znajdzie się sposób, żeby je kupić starszy brat/kolega. Na pewno każdy wie, że z kupnem alkoholu nieletni problemu nie mają, więc czemu mieliby mieć go z e-papierosami? Z tego co zauważyłem to w stoiskach w centrach handlowych raczej nie sprzedają e-papierosów i innych akcesoriów, jednak w mniejszych sklepikach już tak. Większość kolegów zamawiała sobie przez internet. A jednemu nawet rodzice kupili, gdyż palił zwykłe papierosy i naprawdę robili co mogli, żeby przestał, chłopak był zawzięty i nie dawał za wygraną, to sami mu kupili e-p, żeby się nie truł, od dwóch miesięcy nie pali zwykłych papierosów. Uważam, że to co zakazane zawsze będzie w zasięgu nieletnich tylko będą się tym mniej chwalić.

gimnazjalista napisał:

Witam wszystkich . Jestem gimnazjalistą i chodzę do 3 klasy .chcialbym tylko powiedziec , z palilem analogi juz ponad 3 lata . Od 3 misiecy pale ep i uwazam , ze jest to bardzo dobra alternatywa dla tych ktozy chca przestac palic . Sam pale go czasem w szkole ale w taki sposob by nikt tego nie wiedzial . Oczywiscie , ep nie jest calkiem zdrowy lecz jest zdrowszy od typowego papierosa . W mojej szkole nie ma z tym problemu poniewaz wszyscy ktozy maja ep , nie “szpanuja” tym . Jak ktos ma potrzebe to wapuje w ustronnym miejscu . Pozdrawiam smile

http://starychemik.wordpress.com/2013/0 … /#comments
Co o tym sądzicie?

#8 30-04-2013 20:24:57

dr_worm
Forumowicz

W kwestiach prawnych już niedługo ma się nieco zmienić...

http://finanse.wp.pl/kat,135394,title,K … omosc.html

#9 24-05-2013 09:41:27

Eliot
Forumowicz

Nie sądzę, aby e-papierosy były dobrym wstępem dla zwykłych fajek. Bardziej widzę je jako pomoc w rzuceniu palenia, a nie do nabywania kolejnego nałogu. Zresztą od kiedy wapuję mojego rm1 nie mogę patrzeć na zwykłe fajki, więc nie sądzę aby ktoś chciał sięgać po normalne papierosy po zaczęciu tych elektronicznych.

#10 25-05-2013 17:04:08

Chessman
Forumowicz
Miasto: Kraków

E-papierosy to świetna sprawa, znam kilku ludzi którzy się na nie przerzucili z powodzeniem, nie dość, że korzystne dla osoby palącej pod względem finansowym i zdrowia to jeszcze nieszkodliwe dla biernych "palaczy".

"A może są "dobrym" wstępem do zaczęcia palenia prawdziwych?"
Że co? Aleś pytanie zadał. NIE, NIE są dobrym wstępem. Albo inaczej, są dobrym wstępem do prawdziwych papierosów jak cięcie się jest dobrym wstępem do samobójstwa.

A co do kwestii prawnych to IMO e-papierosy nie powinny mieć ograniczenia, przynajmniej palący nieletni bez problemu będą mogli zmienić na zdrowszą alternatywę.

#11 29-05-2013 05:47:22

Gusiak
Abstynent

Chessman napisał:

. Albo inaczej, są dobrym wstępem do prawdziwych papierosów jak cięcie się jest dobrym wstępem do samobójstwa.

A nie jest dobrym? Nie każdy kto się tnie popełnia samobójstwo, ale jest to niedobry sposób na rozładowanie emocji, jest to "wołanie o pomoc". Jak pomocy nie ma, to może to doprowadzić do bardziej drastycznych skutków, nawet samobójstwa.

Chessman napisał:

.A co do kwestii prawnych to IMO e-papierosy nie powinny mieć ograniczenia, przynajmniej palący nieletni bez problemu będą mogli zmienić na zdrowszą alternatywę.

Gorszej bzdury nie słyszałam. Wątpię by palący zwykłe papierosy nieletni przerzucili się na e- papierosy, bo to już w ich środowisku nie będzie "cool". (...)
Poza tym nigdzie nie udowodniono, że sam e-papieros jest mniej szkodliwy niż zwykły papieros dla palącego.

A oczywiście, że mogą być wstępem do palenia zwykłych papierosów. Po pierwsze mogą je kupić nieletni a nawet dzieci. Po drugie, dawanie wkładów smakowych- waniliowych, truskawkowych itp, ma zachęcać właśnie dzieci do wpadnięcia w nałóg.
Słyszałam wypowiedź dziecka, które stwierdziło,że elektroniczny papieros to nie jest papieros, że to nic złego, bo papieros śmierdzi a to pachnie wanilią!!

Poza tym palenie to palenie!. Nieważne  czy elektroniczny czy zwykły. Powinny być takie same regulacje prawne jak przy zwykłych papierosach i przy jednych i drugich bardziej rygorystycznie przestrzegane.

#12 29-05-2013 06:52:10

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

Poza tym nigdzie nie udowodniono, że sam e-papieros jest mniej szkodliwy niż zwykły papieros dla palącego.

No jak to nie? "E" to czysta nikotyna rozpuszczona w glikolu propylenowym, który jest uznawany za związek o minimalnej szkodliwości, bo nawet od lat jest używany w przemyśle spożywczym, a nawet dodawany do leków typu syropy czy kapsułki jako dość wygodny nośnik substancji czynnej. Za to "E" nie zawierają tej całej "smoły", jaką wdycha się spalając tytoń.
Można by równie dobrze powiedzieć, że tabletki albo plastry pomagające w rzucaniu (a zawierające przecież nikotynę) są szkodliwe. No wiadomo, nikotyna do życia jest tak "potrzebna" człowiekowi jak etanol. Jednak mechanizm uzależniania jest inny i podawanie jej w jakiś zastępczy dla tradycyjnego sposób, w stopniowo mniejszych dawkach, pomaga w rzuceniu (zdaniem rzucających). Należałoby sprawdzić czy czysta nikotyna jest trująca - nie badałem tematu. Zdaniem "wikipediowych naukowców", trzeba by tej nikotyny zeżreć naprawdę sporo żeby coś się działo, choć zdania są podzielone. Nie wiem jakie źródło wiedzy jest tu prawdziwe.

Wątpię by palący zwykłe papierosy nieletni przerzucili się na e- papierosy, bo to już w ich środowisku nie będzie "cool".

A widzisz... skoro nie będzie "cool" aby się przerzucić, to i może nie będzie "cool" aby zacząć od "e" ;P . A na serio, to pewnie zależnie od konkretnej osoby.

#13 29-05-2013 07:12:13

Gusiak
Abstynent

pęknięty klawikord napisał:

A widzisz... skoro nie będzie "cool" aby się przerzucić, to i może nie będzie "cool" aby zacząć od "e" ;P ..

Chodzi o to, że brak regulacji prawnych dotyczących zakupu e- papierosa i "smakowe" wkłady, dużo bardziej mogą zachęcać do spróbowania palenia niż śmierdzący papieros, którego nikt nieletnim nie powinien sprzedawać.

#14 16-06-2013 09:39:41

Annihilator
Abstynent
Miasto: Trzebinia k. Krakowa
Strona WWW

To, że są lepsze niż zwykłe to sprawa oczywista. Czy są nieszkodliwe to bym tego nie powiedział, skład tych wkładów pewnie nie pokrywa się ze składem ziemskiej atmosfery, więc służyć to dobrze nie musi. Rodzina palacza najwięcej zyska na tym wynalazku, lecz się spieszcie, bo już Państwo przymierza się do opodatkowania.

Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne, albo powoduje tycie.
Wyjątki są liczniejsze od reguł.
Wszystkie sprawy szlag trafia jednocześnie.
Ciężar upuszczonej części jest wprost proporcjonalny do ceny obszaru uderzonego.

#15 10-07-2014 11:21:52

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

Czytając różne nowości ze świata, trafiłem na informacje o e-papierosach i normalnie łapię się za głowę jak media potrafią bredzić. Mimo tego, że e-papierosy są wielokrotnie zdrowsze od zwykłych, to próbuje się je zdyskredytować jakimiś durnymi sposobami.

Przykładowo, znalazłem informację z Polskiej Agencji Prasowej:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ … azkow.html
Na której opierają się artykuły w większości "Onetów". W artykule, już od początku rażą takie kwiatki:
Gliceryna i propylen glikolowy to najpowszechniej stosowane w e-papierosach rozpuszczalniki nikotyny.
Moc baterii e-papierosa była stopniowo modyfikowana – od 3,2 wolt do 4,8 wolt.

Nie istnieje taka substancja jak "propylen glikolowy", a mocy nie mierzy się w woltach. Ale dobra, nie czepiajmy się słówek. Dalej...

"Onety", cytują tylko wybiórczo. Np. w PAPie jest takie zdanie:
Choć generalnie były to stężenia niższe niż w dymie z tradycyjnego papierosa, to w jednym przypadku urządzenia o wysokiej mocy poziom formaldehydu był na takim poziomie, jak w przypadku tradycyjnych papierosów. - które już daje do myślenia, że chodzi o jakąś skrajność, gdzie e-papieros śmierdzi spalenizną na tyle, że palacz z powrotem zmniejsza moc. Na portalach tego nie ma. Jest tylko, że "e-papieros to zło".

A teraz najlepsze. PAP niby cytuje Andrzeja Sobczaka, pracownika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Tymczasem ten sam człowiek, mówi, że zbadał nie 13 próbek, tylko 200 i stwierdza jednoznacznie, że e-papierosy są zdrowsze. Zrobił to dlatego, że z WHO wyciekł raport, który zrównuje (!) szkodliwość zwykłych papierosów z e-papierosami. Tymczasem ilości "toksycznych substancji" przyjmowanych podczas wdychania "e", nie są większe niż gdy się zje kalafiora czy jabłko.
http://www.tvp.pl/katowice/aktualnosci/ … o/15410444
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne … 4/15411560
Tego też oczywiście nie ma na portalach.

Przeraża jak redaktorzy nie potrafią myśleć. A skoro oni nie potrafią, to co mówić o ich bezkrytycznych czytelnikach? Wszystko to wygląda nie jak przestrzeganie ludzi przed "e", a jak obrona tradycyjnych.

A to jest przykładowo artykuł człowieka, który jest chemikiem:
http://wyborcza.pl/1,75400,15906684,Co_ … PORT_.html
Polecam każdemu, kto ma jakieś wątpliwości. Różnica jest spora.

Heh, ostatnio dowiedziałem się, że Ewa Kopacz, która jest lekarzem i była ministrem zdrowia, też pali i twierdzi, że zakazy palenia ograniczą jej wolność: http://www.youtube.com/watch?v=7beuVGI-4R8
Ciekawe co z moją wolnością.

#16 10-08-2014 19:04:08

Gosc
Gość

Badziewie i tyle te e fajki. Tylko zwykłe najlepiej czerwone sa dobre. I żadne tam giny i inne syfy tylko czytsa wódka i piwo jest ok.

#17 10-08-2014 21:34:19

Gusiak
Abstynent

O gustach się nie dyskutuje....

#18 11-08-2014 17:20:13

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

To może jeszcze coś o winach? Wytrawne lub słodkie, czy raczej jabol?
A do ćpania coś?

#19 11-12-2014 18:57:26

gigi88
Forumowicz
Miasto: Lublin

Wino tylko z długą szyją, a do ćpania najlepsza emka beret zryty na 100% smile

impotencja coraz częściej dotyka facetów przed 40 i co raz częściej w śród problemów wymienia się stres i nadużywanie alkoholu

#20 21-10-2015 19:01:10

Janko
Forumowicz

Okaże się za kilka lat jakie sa skutki.

#21 15-03-2016 17:04:47

ruti55
Forumowicz

Teraz dużo się mówi o e-papierosach bo zabiera się za to rząd, ale ciekawych badań też było trochę ostatnio. Wystarczy poszukać np. tutaj macie podsumowanie i wnioski z jednej z najnowszych publikacji: http://e-palacze.net/polski-raport-o-e-papierosach Moim zdaniem kwestia epalenia jest bardzo niejednoznaczna.

W artykule jest też link do pełnego raportu w PDFie.

ruti55 się ugryzł/a w klawiaturę od czasu napisania tego (15-03-2016 17:06:51)

#22 27-06-2016 08:24:07

yimof
Forumowicz
Miasto: Kraków
Strona WWW

e-papierosy były całkiem w porządku, mnie osobiście udało się sporo ograniczyć palenie, ale ostatnio mam wrażenie, że straciły na jakości i nie są już tak pomocne. Do tego wychodzą jakieś wersje dziwne. Ludzie, a raczej dzieci z gimnazjum zaczynają się nazywać "waperami" i próbują tworzyć coś z tego dymu.

Ostatni raz alkohol w ustach miałam mając 18 lat i to tylko szampan. Wcześniej spróbowałam innych i wstręt mam po dziś dzień. Zawodowo zajmuję się pracą jako księgowa. Kraków - to tutaj odkryłam swoje życiowe szczęście smile

#23 28-06-2016 15:00:59

ruti55
Forumowicz

Generalnie to całe zamieszanie z e-papierosami to chyba jedynie wywołane jest chęcią położenia na tym łapy przez rząd. Gadki o zdrowiu itp. to tylko przykrywka - co zmienią wysokie ceny i cała reszta. Zwyczajne papierosy są cały czas legalne i dostępne 5 min. drogi piechotą od każdego z nas. Tutaj jeszcze ciekawa strona - pokazują jak działa e-papieros. W sumie to najlepiej nie sięgać ani po elektroniczne ani po tradycyjne.

#24 19-07-2016 14:48:40

inakowal
Forumowicz

Dla mnie te e-papierosy to fajna sprawa, normalnie nie palę, ale takiego elektryka czasem pociągnąć na imprezie lubię.

#25 21-07-2016 09:45:46

mikaaa89
Forumowicz
Miasto: Warszawa
Strona WWW

Ja uważam że to słaba sprawa. Istnieje za dużo miejsc gdzie można je palić i nie mozna się oderwać

#26 22-07-2016 11:04:53

Edumedical
Forumowicz
Strona WWW

Mam mieszane uczucia co do e-papierosów. Tak naprawdę za krótko istnieją, żebyśmy mogli mówić o tym, jakie są skutki ich używania. Bo szczerze wątpie, żeby były zdrowsze.

#27 26-07-2016 14:49:18

jokira
Forumowicz
Strona WWW

Teraz i tak już pozamiatane bo e-papierosy znikają z internetu (zabroniona sprzedaż), a dochodzi dużo innych ograniczeń. Ciekawe jak rozwinie się szara strefa.

#28 30-08-2016 23:22:00

martyna
Forumowicz

nie słyszałam nic na temat tego, że zabronili sprzedaży. jakie mają powody do takiego kroku? możesz wprowadzić w temat? bo zaciekawiło mnie to

#29 16-11-2016 10:04:03

eklero
Forumowicz
Strona WWW

Zabronili wyłącznie sprzedaży w internecie. Można dalej kupować e-papierosy w sklepach stacjonarnych.

#30 16-11-2016 13:10:11

babette89
Forumowicz

E-papierosy to super rozwiązanie. Przynajmniej tak nie smierdzą

Stopka forum