#1 2014-06-22 17:39:24

WebCM
Abstynent
Data rejestracji: 2009-08-01
Liczba postów: 63

Okulary przeciwsłoneczne - ochrona czy moda?

Kiedy spoglądam na zabieganych ludzi przemierzających deptaki w ciepłe słoneczne dni, połowa ma okulary przeciwsłoneczne. Czy wszystkim dokucza słońce? A może noszą dla lansu? Wiele sklepów internetowych nie podaje danych technicznych. Za to przeczytamy: są modne, firma podąża za trendami, kto je nosi, którzy aktorzy, jakie gwiazdy, w jakich filmach, gazetach, programach. Inne sklepy zamieszczają podstawowe informacje: UV400, przepuszczalność światła, polaryzacja, kształt i rozmiar oprawek. Okulary z bazaru za 20 zł i te z marketu za jedyne 2,99 zł należy omijać szerokim łukiem. UV400 to chwyt marketingowy, a rzeczywiście nie mają filtra lub bardzo słaby. Kiedy przyciemnimy obraz, źrenice rozszerzają się. Jeśli nie ma filtrów, do oczu wpada więcej promieniowania UV. Otwieram gazetkę Lidla, a tam UV400+polaryzacja za niecałe 20 zł. Specjaliści ostrzegają - wyprodukowanie soczewek z porządnym filtrem UV za 20 zł jest technicznie niemożliwe, nie mówiąc o innych cechach. Dlaczego nas oszukują? Skąd takie różnice w cenie? Sklepy sportowe sprzedają okulary tanich marek już od 50 zł do 150 zł. Nieco drożej u optyków. Za markowe typu Ray-Ban trzeba dać min. 500 zł i to bez polaryzacji, natomiast z polaryzacją blisko 700 zł. Są też za 1000 zł. Czy w tym przypadku płacimy za wyższą jakość, skuteczniejsze filtry, lepsze soczewki, zastosowane technologie, czy głównie za markę i napis Ray-Ban na soczewce tak jak jabłko na urządzeniach Apple? Niestety w sieci nie znalazłem rzetelnych testów porównawczych. Przyda się zaawansowana wiedza z optyki.

Nigdy nie widziałem potrzeby zakupu okularów przeciwsłonecznych. Każdy ma mechanizmy obronne przed intensywnym światłem. Jednak są sytuacje, kiedy by się przydały. Szukam takich o najwyższym stosunku jakość/cena pozwalających gapić się prosto w słońce przez co najmniej 90 minut bez uszkodzenia wzroku.

Wymagania

1. Filtr UV - sprawny w 100% i całkowite odcięcie UV
2. Soczewki plastikowe - są lżejsze i bezpieczniejsze
3. Polaryzacja - ale rzeczywiście polaryzacja, a nie sam napis
4. Obraz wysokiej jakości - bez zniekształceń i zbliżony do rzeczywistego
5. Blokada oślepiających promieni słonecznych i innych niebezpiecznych efektów

Zastosowania

1. Codzienny użytek - spacer po mieście
2. Oglądanie zawodów sportowych - promienie padają wprost na widzów
3. Możliwe inne aktywności, np. jazda na rowerze

Wycieczka po domach handlowych. W sportowym modele Arctica za 50-75 zł. Napisy UV400 i Polarized. W optycznych 150-250 zł. Założyłem kilka, ale nie zauważyłem różnicy. Podłoga ma odblaski i w polaryzacyjnych widać je tak samo jak bez. W innym klasyczne Ray-Bany od 450 zł do 750 zł ze szklanymi soczewkami i tańsze sportowe. Podoba mi się kształt Ray-Ban Wayfarer, ale czy zapewnia pełną ochronę? Słońce może padać pod takim kątem, że ominie okulary. Co myślicie o kształtach sportowych (opływowych)? Na co zwracać uwagę? Jakie modele polecacie?

#2 2014-06-23 12:37:58

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

Odp: Okulary przeciwsłoneczne - ochrona czy moda?

Ech, myślałem, że to będzie temat, w którym sobie ponarzekam na obecne trendy smile , a tymczasem ktoś tu na serio chce kupić okulary smile .
Ale ponarzekam, a co! Po mojemu, to sporo jest mody (np. okulary jak po babci, jakie nosi większość gimnazjalistek i licealistek), ale też i sporo osób chce ukryć pod okularami swoje niewyspanie smile . Niektórzy mają też kłopoty ze słońcem - dzień przed komputerem w ciemnym pokoju i potem słoneczko zabija.

WebCM napisał/a:

UV400 to chwyt marketingowy, a rzeczywiście nie mają filtra lub bardzo słaby. Kiedy przyciemnimy obraz, źrenice rozszerzają się. Jeśli nie ma filtrów, do oczu wpada więcej promieniowania UV.

No niby tak. Ale równie dobrze może tak być, że każde jedne chronią przed promieniowaniem poniżej 400nm, więc marketingiem może być podkreślanie, że "nasz filtr, filtruje lepiej". Możliwe, ze chodzi tylko o materiał. Cytat z jakiegoś katalogu firmy Uvex:
"UV 400
All polycarbonate lenses offer 100% UV protection up to 400 nm, regardless of lens tint."
Czy tylko ich poliwęglany są takie, to ja nie wiem.
Albo takie okna domowe - są producenci, którzy się chwalą, że ich okna zatrzymują zabójcze promieniowanie UV, gdy tymczasem każda szyba ze szkła sodowego to robi. Jak jest z okularami, trzeba by poszukać. Większość źródeł w internecie jakie podrzuca gógle, to mało wiarygodne portaliki, które cytują same siebie (niestety, to właśnie mogą być ci specjaliści, o których wspominasz), więc pewnie nie będzie to takie łatwe.

WebCM napisał/a:

Szukam takich o najwyższym stosunku jakość/cena pozwalających gapić się prosto w słońce przez co najmniej 90 minut bez uszkodzenia wzroku.

A na cóż prosto w słońce? Przeciwsłoneczne się do tego nie nadadzą. Prędzej jakieś spawalnicze, albo sama szybka z przyłbicy smile .

Ja, szczerze mówiąc, nie umiem chodzić w okularach smile . Czuję się trochę tak, jakbym miał na głowie czapkę z rogami smile . Ale kupiłem sobie jakieś bryle, żeby mieć na rower i do samochodu - są szare, żeby nie zniekształcały kolorów. Ale jakoś w tym roku nie bardzo używam, bo póki co mało słońca. Na rower czasem biorę inne - całkiem przezroczyste (przeciw... muchom i komarom), takie od szlifierki.
W ogóle z dobraniem okularów, to jest jakaś lipa. Jak nie cisną, to spadają albo coś zasłania widok. Na rowerze, w każdych czuję dziwny "przeciąg" koło oka, a w upalny dzień w samochodzie, czuję, że mi się oko gotuje bo tego przeciągu nie ma smile .
Jak chcesz jakieś okulary za mniejszą cenę niż rajbany, to zobacz co ma Uvex, 3M i Wurth - tyle, że to bardziej w sportowych i w "żelaznych" niż w galeriach handlowych.

WebCM napisał/a:

Założyłem kilka, ale nie zauważyłem różnicy. Podłoga ma odblaski i w polaryzacyjnych widać je tak samo jak bez.

A bo to zależy od kąta padania światła. Wcale nie musi tak być, że filtr usunie odbicia. Jakbyś przechylił głowę, to mogłoby się zmienić. Prosty test na sprawdzenie obecności filtra polaryzacyjnego, to spojrzenie przez okulary na dowolny ekran LCD (zegarek, włączony TV/monitor/telefon) - kręcąc okularami albo ekranem, obraz będzie przechodził od normalnego do prawie czarnego.

Ostatnio edytowany przez pęknięty klawikord (2014-06-23 12:47:22)

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#3 2015-01-21 18:31:40

ciunajcis
Forumowicz
Data rejestracji: 2015-01-21
Liczba postów: 2

Mogę z czystym sumieniem polecić okulary z tego sklepu. Kupiłem u nich sportową polaryzację w tamtym roku za 50 zł i wszystko z nimi ok po dziś dzień.

Według mnie kupowanie drogich okularów za kilkaset złotych mija się z celem. Kupiłem Arctica w przecenie i jakość materiału jest bardzo dobra. To nie jest zwykły plastik, tylko poliwęglan. Bardzo sobie cenię te okulary polaryzacyjne, nigdy nie jeździło mi się lepiej w samochodzie.

Już lepiej kupić sobie nowe okulary za rok jak stare się znudzą na nowy sezon, zamiast ładować pieniądze w jeden utarty model jak np RayBan. Ale co kto woli.

#4 2015-01-21 22:43:45

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

Spam to czy nie spam? smile Ale dobra...

Tylko weź mi powiedz co widać przez takie polaryzacyjne, jak się ogląda dechę w nowożytnym samochodzie, gdzie jest kupa wyświetlaczy? Można się ładnie zdziwić jak się nie zauważy, że paliwa zabraknie. I weź potem odpowietrz takie CR czy inny wynalazek.

Ale kiedyś muszę sobie sprawić polaryzacyjne, zobaczyć czy czuje się tą różnicę w widoku zaokiennym.

Ostatnio edytowany przez pęknięty klawikord (2015-01-21 22:45:37)

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#5 2018-09-12 16:17:47

jolka_masl
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-09-05
Liczba postów: 17

Dorze, aby okulary przeciwsłoneczne łączył jedno z drugim - czyli ładnie pasowały do kształtu naszej twarzy, a przy tym zawierały filtry ochronne.

#6 2018-09-17 10:18:05

boryk80
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-09-17
Liczba postów: 3

Sporo ludzi nosi okulary bo taka moda. Nie raz widuję ludzi w okularach przeciwsłonecznych mimo, że nie ma słońca. Po za tym warto takie okulary kupować w salonie optycznym bo mamy pewność. że będą miały odpowiednie filtry.

#7 2018-10-17 15:13:30

niewysoka02
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-10-17

Okulary przeciwsłoneczne noszę latem, żeby mnie słońce nie oślepiało. Szczególnie przydają się podczas jazdy samochodem. Na pewno jest to też element mody, ale dla mnie liczy się przede wszystkim ich praktyczne zastosowanie.

#8 2018-12-04 13:52:38

sprytna04
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-12-04

danka76 napisał/a:

Musze przyznać, że niekórzy lepiej wyglądają w okularach niż bez nich.

Bo okulary dają człowiekowi drugą twarz

#9 2018-12-14 15:27:49

bonita18
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-12-14

Najlepiej, aby okulary przeciwsłonecze spełniały dwie funkcje jednocześnie: zapewniały naszym oczom odpowiednią ochronę, a z drugiej strony pasowały do twarzy smile Sama jadę za niedługo w Alpy i szukam jakiegoś sensownego modelu

#10 2019-01-17 11:24:15

mala_miia
Forumowicz
Data rejestracji: 2019-01-17
Liczba postów: 4

Okulary przeciwsłoneczne oczywiście są obowiązkową ochroną a nie modą. Wiadomo, tych bazarkowych trzeba unikać bo mogą nam tylko zaszkodzić. Porządne można całkiem tanio kupić na posezonowych wyprzedażach u optyka, ja za swoje zapłaciłam chyba 100 zł, a kupowałam je w sierpniu wink

#11 2019-02-12 14:42:32

zuzka
Forumowicz
Data rejestracji: 2019-02-07
Liczba postów: 11

Ja bez okularów przeciwsłonecznych nie ruszam się z domu kiedy świeci słońce!
To obowiązkowy gadżet wiosenno-letni, a czasem jeszcze i jesienny smile

#12 2019-02-19 15:09:55

hanna1970
Forumowicz
Data rejestracji: 2019-02-11
Liczba postów: 10

zuzka napisał/a:

Ja bez okularów przeciwsłonecznych nie ruszam się z domu kiedy świeci słońce!
To obowiązkowy gadżet wiosenno-letni, a czasem jeszcze i jesienny smile

Choć są bardzo popularne, mnie jednak nie przekonują sad
Jak potem wchodzę do pomieszczenia to zanim je zdejmę i jakoś zawsze takie zamieszanie wychodzi, potem szukam ich po całej torebce........

#13 2019-02-20 11:32:03

Lizotta44
Forumowicz
Data rejestracji: 2019-02-20

W niektórych przypadkach jest to moda. Dla mnie ochrona, bo mam bardzo wrażliwe spojówki, a ostre, górskie słońce robi swoje.

Stopka

Forum oparte na FluxBB