#1 2016-12-25 20:05:02

bcx5
Forumowicz
Data rejestracji: 2016-12-25
Liczba postów: 3

[Lublin] Abstynent pierwotny

Cześć,
nie bardzo mam pomysł co mogę napisać tutaj o sobie więc będzie krótko. W chwili pisania tego postu mam 31 lat, jestem mężczyzną. Mieszkam w Lublinie.

Generalnie nie piję alkoholu od... zawsze. Użyłem w tytule określenia abstynent pierwotny, ponieważ wydaje się ono najlepiej oddawać mój stan. Jednak, nie znaczy to, że nie miałem jakiegokolwiek kontaktu z alkoholem.

Kiedyś w wieku jakiś 20 paru lat zostałem bez uprzedzenia poczęstowany piwem i wtedy próbowałem nawet je pić, ale nie smakowało mi. Raz w życiu - nie z własnej woli - wypiłem kieliszek wódki jak miałem jakieś 18 lat (zostałem do tego w zasadzie zmuszony).

Jedyny alkohol, który zdarza mi się pić, to kieliszek szampana 1-3 razy jeśli ktoś mi to proponuje przy jakiejś okazji, więc tak naprawdę jakby ktoś bardzo dosłownie traktował określenie "pierwotny", to mógłby to zakwestionować. Jeśli tak, to nie będę tego bronił. Po prostu nie znam lepszego zwrotu określającego moją sytuację.

Generalnie, nie mam nic przeciwko osobom, które piją alkohol. Jednak z jakiś powodów, nie czuję się dobrze w ich towarzystwie (kiedy piją) i jeśli miałbym wybór, to wolałbym unikać takich sytuacji.

Jeśli ktoś chciałby mnie poznać i byłby z okolic Lublina to można się ze mną kontaktować przez pw lub mail.

Ostatnio edytowany przez bcx5 (2016-12-25 20:05:22)

#2 2016-12-26 00:47:47

Chessman
Forumowicz
Data rejestracji: 2013-04-18
Liczba postów: 34

Odp: [Lublin] Abstynent pierwotny

Witaj. Odniosę się trochę bo jeżeli nawet pijesz tego szampana od czasu do czasu to znaczy że jednak to lubisz, a jeżeli faktycznie nie lubisz to robisz coś wbrew sobie co nie jest dobre dla psychiki i samopoczucia. Tak do przemyślenia rzucam.

#3 2016-12-26 02:42:27

bcx5
Forumowicz

Chessman napisał/a:

Witaj. Odniosę się trochę bo jeżeli nawet pijesz tego szampana od czasu do czasu to znaczy że jednak to lubisz, a jeżeli faktycznie nie lubisz to robisz coś wbrew sobie co nie jest dobre dla psychiki i samopoczucia. Tak do przemyślenia rzucam.

Tak, szampan wydaje mi się smaczny szczególnie w połączeniu z czymś słodkim.

#4 2016-12-26 20:45:08

Czuowiek
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2011-12-01
Liczba postów: 385

My się tu dzielimy na abstynentów i abstynentystów (żeby nie powiedzieć abstynentologów), a Ty nam wyjeżdżasz że jesteś abstynentem pierwotnym smile) Bo jedyny alkohol który zdarza Ci się pić to szampan smile)

Sprawa jest prosta: jeśli pijesz naparstek 2% alkoholu raz na 20 lat i nie przeczysz, że wypijesz kolejny to nawet abstynentem wtórnym nie jesteś smile

#5 2016-12-26 22:04:53

bcx5
Forumowicz

Czuowiek napisał/a:

My się tu dzielimy na abstynentów i abstynentystów (żeby nie powiedzieć abstynentologów), a Ty nam wyjeżdżasz że jesteś abstynentem pierwotnym smile) Bo jedyny alkohol który zdarza Ci się pić to szampan smile)

Sprawa jest prosta: jeśli pijesz naparstek 2% alkoholu raz na 20 lat i nie przeczysz, że wypijesz kolejny to nawet abstynentem wtórnym nie jesteś smile

Rozumiem, w takim razie nie będę tutaj pisał.

#6 2016-12-27 00:36:34

Abc1
Gość

Daj spokój. Ktoś taki jak abstynentem pierwotny nie istnieje. Przecież zgodnie z definicją jest nim osoba która nigdy dobrowolnie nie wypiła ani grama alkoholu. Nikt taki w obecnych czasach nie istnieje. Pokażcie mi kogokolwiek co nigdy nie wypił nawet łyka piwa.

#7 2016-12-27 23:09:18

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,051

bcx5 - co prawda nie jesteś abstynentem ale tutaj pisać może każdy. Jeśli więc chcesz to pisz bez skrępowania.

Abc1- tak się składa, ze na tym forum jest całkiem sporo abstynentów pierwotnych, w tym i ja.

#8 2016-12-28 00:09:38

Murchad
Abstynent
Data rejestracji: 2008-04-28
Liczba postów: 1,784

I ja

#9 2016-12-28 00:21:56

Abc1
Gość

Napisać można wszystko. Sorry ale jakoś w to nie wierzę. Może i teraz nie pijecie ale w to że nigdy nic nie wypiliście to raczej mało osób uwierzy. I nie wiem skąd przekonanie że jest tu sporo osób które nigdy nic nie wypiły. Bo tak napisały? Sprawdzić się tego nie da, chyba że się da ale nie wiem jak.

#10 2016-12-28 00:54:17

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,051

A po cóż ktoś pijący miałby marnować czas na udzielanie się na forum abstynentów? I publicznie obnosić się z niepopularna przecież postawą?
Są wśród nas osoby, które kiedyś coś tam wypiły ale nie spodobało im się, są i takie, które nie spróbowały. A czy ktoś w to wierzy czy nie to już nie nasz problem...

#11 2016-12-28 11:40:09

Bartosz78
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2013-04-26
Liczba postów: 314

Pierwotny? Wtórny? Przepierwotny? Postpowtórny?
Spór o to, to dla mnie zabawa!

Ostatnio edytowany przez Bartosz78 (2016-12-28 11:40:37)

#12 2017-01-05 17:52:06

Czuowiek
Wtajemniczony

Te forum słynie ze sporów wink "Nerwowi bo nie piją, a po wódce człowiek taki spokojny"

#13 2017-01-06 11:31:26

morol
Gość

Abc1 napisał/a:

Napisać można wszystko. Sorry ale jakoś w to nie wierzę. Może i teraz nie pijecie ale w to że nigdy nic nie wypiliście to raczej mało osób uwierzy. I nie wiem skąd przekonanie że jest tu sporo osób które nigdy nic nie wypiły. Bo tak napisały? Sprawdzić się tego nie da, chyba że się da ale nie wiem jak.

Ciekawi mnie zrodlo Twoich watpliwosci. Czy Twoje otoczenie jest do tego stopnia przesiakniete alkoholem, ze sam koncept przetrwania mlodosci w abstynencji wydaje sie czyms abstrakcyjnym, niemozliwym do osiagniecia?

Nie mam powodu, by nie wierzyc Suchemu badz Murchadowi, a tym bardziej nie mam powodu, by probowac sprawdzac ich slowa. Zastanawia mnie, jakie powody masz Ty.

#14 2017-01-06 22:00:05

jokier
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,727

morol napisał/a:

Nie mam powodu, by nie wierzyc Suchemu badz Murchadowi, a tym bardziej nie mam powodu, by probowac sprawdzac ich slowa. Zastanawia mnie, jakie powody masz Ty.

Masz rację Morol, też wierzę Suchemu i Murchadowi.

Bartosz78 napisał/a:

Pierwotny? Wtórny? Przepierwotny? Postpowtórny?
Spór o to, to dla mnie zabawa!

Dla mnie może nie zabawa, ale głupota. Do abstynencji z pewnością odnosi się ta sama zasada co do wykształcenia. Czytałem niedawno wypowiedź pewnego stulatka z Góry Kalwarii o imieniu Awrum, który twierdzi że "można skończyć pięć fakultetów i być durniem".

#15 2017-01-07 23:59:39

Abc1
Gość

Jestem dziewczyną, 3 miesiące temu skończyłam 18 lat. Nie piję alkoholu od 2.5 roku (wiem piłam jak miałam 16 lat, to był błąd ale wybrałam sobie złe towarzystwo i tak wyszło, tego już nie cofnę) około pół roku piłam choć z reguły niewielkie ilości i z przerwami choć kilka razy zdarzyło mi się też porządnie upić.W tym czasie też że 4 paczki papierosów wypaliłam. Podobnie jak z alkoholem nie palę od 2.5 roku. Skończyłam z jednym i drugim w sumie w tym samym czasie.

Jak się domyślam jesteście starsi ode mnie więc byliście wychowywani w czasach PRL a wtedy ktoś kto choć raz nie pił to był rzadszy widok niż biały kruk.

Ogólnie to nadal nie wierzę że ktokolwiek mógł ani razu w życiu nie spróbować ani trochę choćby piwa albo chociaż raz zaciągnąć się papierosem ale jeżeli to prawda i faktycznie tak było to czuję respekt i szacunek.

Pozdrawiam

#16 2017-01-08 01:34:05

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,052

Przeczytaj sobie wątek założyciela forum " O autorze" to może uwierzysz.

#17 2017-01-08 22:10:50

jokier
Wtajemniczony

Abc1 napisał/a:

Jak się domyślam jesteście starsi ode mnie więc byliście wychowywani w czasach PRL a wtedy ktoś kto choć raz nie pił to był rzadszy widok niż biały kruk.

Dlaczego tak twierdzisz? Spożycie na eb było wtedy mniejsze, to i abstynentów statystycznie powinno być więcej.

#18 2017-01-11 12:50:54

jokier
Wtajemniczony

Czuowiek napisał/a:

My się tu dzielimy na abstynentów i abstynentystów (żeby nie powiedzieć abstynentologów)...

Ta fraza wymaga pewnego sprostowania.

Abstynenci dzielą się na abstynentystów i abstynencjonistów.
Abstynencjologia to nauka o abstynencji, ale nie każdy abstynent udziela się naukowo i jest abstynencjologiem.
Konsekwentnie nauka o abstynentyźmie to abstynentystologia, a jej przedstawiciel to abstynentystolog, zaś nauka o abstynencjoniźmie to abstynencjonistologia, a jej przedstawiciel to abstynencjonistolog.

Dla porządku powtórzę z innego miejsca forum definicje abstynentyzmu 
i abstynencjonizmu:

Abstynentyzm - praktykowanie abstynencji alkoholowej z powodów egoistycznych lub wyłącznie osobistych, bez utożsamiania tej postawy z interesem społecznym, a jedynie
w celu np. uzyskania przewagi intelektualnej nad otoczeniem, niekiedy połączone z postulowaniem zalegalizowania obrotu pozostałymi narkotykami.

Abstynencjonizm - ruch ideowy będący odpowiedzią na potrzeby, niekiedy nieuświadomione, ludzi bezpośrednio lub pośrednio uwikłanych w relacje z alkoholem
i z innymi narkotykami, zakładający całkowitą nieprzydatność tych relacji w procesie indywidualnego i społecznego rozwoju człowieka, wyrażający się zespołem przedsięwzięć propagujących nowe, oparte na racjonalnych zasadach, wzorce obyczajowe.

W ramach ostrzeżenia dla mniej zorientowanych czytelników forum trzeba też dodać, że poza typowymi zbłąkanymi owieczkami, obecni są tutaj także przedstawiciele mafii alkoholowej, którzy w istocie deklarują się jako abstynentyści, natomiast znacznie trudniej jest im podszywać się pod abstynencjonistów.

Ostatnio edytowany przez jokier (2017-01-11 13:10:47)

#19 2017-01-28 18:03:31

Czuowiek
Wtajemniczony

Dziękuję za sprostowanie.
Abc1, Twoja historia brzmi dla mnie dziwnie znajomo. Tj. moja jest taka sama - ja z tych wtórnych wink

Stopka

Forum oparte na FluxBB