Forum serwisu abstynenci.pl

Witaj na forum serwisu www.abstynenci.pl, który stara się zrzeszać abstynentów, czyli ludzi niepijących napojów alkoholowych.

Nie jesteś zalogowany(a).

#61 03-01-2015 02:29:31

Serpees
Forumowicz

Re: Abstynencja a osobowość

zeus napisał:

Ciekawy temat... Może są jakieś badania z tym związane? Oczywiście mówimy o abstynencji z wyboru. A czy można taką nazwać abstynencję po uzależnieniu?

To będzie bardzo ciężko zbadać, choćby z tego względu że mało ludzi jest na pewno jednym bądź drugim typem. Większość to mieszani. Tak czytałem. Samemu jest również bardzo trudno stwierdzić kim się jest. Po pierwsze wiadomo jakie są wszelkiego rodzaju internetowe psychotesty, po drugie najtrudniej czasem na takie pytania o siebie samego odpowiedzieć... przed samym sobą.
Pewne cechy jednego i drugiego typu moim zdaniem mogą pomagać w wytrwaniu w abstynencji, bądź przeszkadzać. Np podatność na wpływ otoczenia.
Ale chyba nie dałoby się tak powiedzieć, że w typ typie będzie więcej absytynentów. Dość powiedzieć, że wśród abstynentów jest cała gamma powodów, dlaczego się nie pije. smile

#62 17-03-2017 09:27:09

Małgorzata
Forumowicz
Miasto: 15 km od Poznania

Re: Abstynencja a osobowość

Murchad napisał:

No właśnie ja jestem introwertykiem i stąd się wziął pomysł tego pytania. Introwertyk trzyma się swojego zdania. Ja od małego dziecka miałem zakorzenione, że "alkohol jest be" tongue i tego się trzymałem, a że nie bałem się odrzucenia przez grupę, bo na żadnej grupie mi nie zależało (raczej trzymałem się na uboczu), to i rówieśnicy nie mieli zbyt dużego wpływu.

Jakbym czytała o sobie...

Stopka forum