#1 2006-04-07 21:20:49

Annihilator
Abstynent
Data rejestracji: 2006-02-09
Liczba postów: 1,172
WWW

Jak wychować abstynenta

Zapraszam do komentowania www.abstynenci.pl/jak_wychowac_abstynenta

Offline

#2 2008-07-28 22:48:40

Rysiek
Gość

Odp: Jak wychować abstynenta

Ja jestem abstynentem pierwotnym, a oboje moich rodziców pja, mam całą rodzinę, która lubi sobie strzelić i sobie nie żałuję... Wybór podjąłem sam, ponieważ nie lubię niczego co mnie ubezwłasnowolnia, czego co powoduje brak trzeźwości, po za tym mam alkocholika w rodzinie i wiem że to straszne.

#3 2008-12-13 15:04:39

Kuba
Gość

Odp: Jak wychować abstynenta

No właśnie, nie wolno izolować. Tylko gdy czytałem twój tekst to sie zastanowiłem. Dlaczego ja jeszcze nie piłem? Mam piętnaście lat, ale kumpel po raz pierwszy zaprosił mnie na flaszkę, gdy miałem lat 11. Wtedy z tego co pamietam, zwyczajnie mi nie wyszło. Z tym, że kumple pili, tydzień później, miesiac później. Zresztą piją do dzisiaj. Rodzice piją, zresztą powiedzieli mi otwarcie, żebym "pił z umiarem". Dziadkowie też piją. Ba, jeden jest alkoholikiem. Od trzech lat podjałem postanowienie, że sylwester nie sylwester - ja na libację nie pójdę. No cóż... Nie wiem dlaczego ale dzisiaj to juz nie ma znaczenia. Gdy spotykam kolegów, to zawsze - może to złośliwe - mi się morda śmieje, jak chodzą tacy licealiści po 150-160 cm. To chyba zrobił alkohol, bo ich rodzice niscy wcale nie są.

#4 2008-12-13 16:06:02

Szpon
Forumowicz
Data rejestracji: 2008-08-15
Liczba postów: 345

Odp: Jak wychować abstynenta

Jak myślisz, ilu jest rodziców, którzy tak naprawdę chcieliby dbać aby ich dziecko było abstynentem, a przynajmniej nie robiło z siebie idioty, gdy jest na imprezie i się wstawi? Niewielu, naprawdę niewielu, a nawet jeśli podejmują jakieś działania w kierunku abstynencji swojego dziecka, to z reguły nieudolnie... Mam wrażenie, że większość osób wychodzi z założenia, że nic im to nie da, bo jak dzieciak będzie chciał, to sam znajdzie sposób by się napić. Jestem abstynentem wtórnym, ale nigdy nie wypiłam więcej niż kieliszek wódki. I nikt nie podejmował jakiś specjalnych działań bym nie piła, a moi rodzice to alkoholicy. To chyba kwestia własnego rozumu, żaden rodzic nam go nie wpoi jeśli sami zadecydujemy inaczej.

Offline

#5 2008-12-13 17:59:12

ren-ya
Forumowicz
Data rejestracji: 2008-12-05
Liczba postów: 506
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

Mam córkę, która w wieku 14 lat już ma za sobą pierwszy kontakt z alkoholem, pomimo, że mnie nie pamięta pijącej. Na pewno nie wypiła dużo, bo nie widziałam objawów w jej zachowaniu, po prostu wyczułam tę charakterystyczną woń w jej oddechu. To był dla mnie szok, że moje dziecko tak wcześnie zaczęło eksperymentować z alkoholem. Były kłótnie i rozmowy, niekończące się tłumaczenia, na razie jest OK, ale wiem, że córka nie zamierza (przynajmniej w tej chwili tak uważa) pójść w moje ślady. Myślę, że jest do decyzja, do której każdy musi dojrzeć na swój własny sposób, lub nie dojrzeć w ogóle. W tym względzie nie ma żadnych reguł. Nie można dziecka wychować na kogoś, można mu tylko wpoić jakiś system wartości, a ono samo zdecyduje, czym będzie się kierować w swoim życiu, kim chce być. Ja sama jestem niepijącym dzieckiem alkoholika, a wcześniej lubiłam sobie wypić.

Offline

#6 2008-12-27 15:26:48

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

Artykuł "Jak wspierać abstynencję dziecka"

http://www.pppp.powiatbialostocki.pl/13.htm

Każdy z nas, rodziców, może w znaczący sposób wspierać abstynencję dziecka. Dlatego ważne jest, aby:


1. Nigdy nie częstować swego dziecka alkoholem i nie pozwalać, aby robili to inni członkowie rodziny lub znajomi.


2. Przekazać dziecku jasny i zdecydowany komunikat, że alkohol mogą pić jedynie pełnoletnie osoby.


3. Zaznaczyć, że w Polsce i na świecie są miliony abstynentów, którzy na propozycję wypicia alkoholu odpowiadają: Dziękuję, nie piję.


4. Być dobrym przykładem dla swego dziecka - zastanów się czy ty sam nie mógłbyś podjąć decyzji abstynencji, aby pokazać własnemu dziecku, że alkohol nie jest ci potrzebny, aby się dobrze bawić lub mierzyć z problemami życia codziennego.


5. Jeśli nie chcesz być abstynentem, to staraj się nie nadużywać alkoholu, zwłaszcza w obecności dziecka zachowaj powściągliwość w piciu.


6. Nigdy nie wysyłaj dziecka po alkohol, także po piwo


7. Staraj się nie stwarzać sytuacji, w której dziecko łączy widok gości z natychmiastowym pojawieniem się alkoholu na stole


8. Nie żartuj z osób, które będąc pod wpływem alkoholu zachowywały się niestosownie

Praktyczne wskazówki:


Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiających do picia alkoholu, podsuń mu kilka pomysłów na skuteczne odmawianie, np,: Zależy mi na waszym towarzystwie i chcę się z wami bawić, ale nie muszę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, że nie będą pił i chcę być wiemy sobie.


Nie wahaj się powiedzieć opiekunom dziecka i rodzicom jego kolegów, z którymi spędza wolny czas, że nie życzysz sobie, żeby twoje dziecko piło. Uczyń ich sojusznikami w tej sprawie. Masz prawo decydować o bezpieczeństwie swego dziecka.


Ustal z dzieckiem zasady dotyczące alkoholu i najlepiej spisz je w postaci Karty Rodzinnych Zasad:


1. Nikt z naszej rodziny po wypiciu alkoholu nie prowadzi samochodu ani nie obsługuje maszyn rolniczych
2. Dzieci nie przynoszą, nie kupują ani nie przygotowują napojów alkoholowych dla dorosłych
3. Dorośli ograniczają spożycie alkoholu w obecności dzieci.
4. Dzieci nie mają dostępu do alkoholu rodziców.
5. Dzieci nie piją alkoholu, dopóki nie ukończą 18 lat


Bożena Perkowska

Offline

#7 2008-12-27 15:29:16

Annihilator
Abstynent
Data rejestracji: 2006-02-09
Liczba postów: 1,172
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

A ile z tych ,,punktów ostrożności'' (przykład: Dorośli ograniczają spożycie alkoholu w obecności dzieci") znika, gdy rodzice są abstynentami - mnóstwo. ;-)

Offline

#8 2008-12-27 16:49:04

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

Ależ oczywiście. Wychowywanie dzieci w abstynencji przez pijących dorosłych to największa hipokryzja pod słońcem!!! Oto kategorycznie zabrania się dziecku pić mówiąc mu jakie to groźne, trujące i obrzydliwe a jednoczesnie dziecko widzi, że alkohol jest najważniejszym i bardzo lubianym towarzyszem dorosłych we wszystkich najważniejszych chwilach życia... Tylko rodzic abstynent jest w stanie wychowywac bez tej hipokryzji.

Offline

#9 2008-12-27 19:15:38

Annihilator
Abstynent
Data rejestracji: 2006-02-09
Liczba postów: 1,172
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

Tyle, że z wymowy tego artykułu wynika, że chodzi o wspieranie ,,abstynencji'' do 18 roku życia.

Offline

#10 2009-01-02 13:38:13

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

Jeszce jeden przykład hipokryzji pijących:

http://www.rodziceradza.pl/Czy_dziecko_moze_ogladac_rodzicow_pod_wplywem_alkoholu,q,28020.html

Czy dziecko może oglądać rodziców pod wpływem alkoholu?
29 gru 2008

Witajcie, mam taki problem.

Znajomi mieli organizować u siebie w domu przyjęcie sylwestrowe. Wczoraj je odwołali, twierdząc, że żadna babcia nie może wziąć ich czteroletniego syna do siebie na noc. Nie zgadzają się też aby mały był w tym czasie w domu bo nie chcą aby oglądał rodziców i ich gości po kilku głębszych . Ich zachowanie mocno mnie zszokowało.
Często bawię się z tymi znajomymi i zawsze są to kulturalne imprezy. Jest na nich alkohol ale nigdy nikt nie upił się na tyle, aby stracicć fason. A dziecko - w koncu będzie musiało dowiedzieć się, że jest na świecie coś tkaiego jak alholol i że ludzie po nim zachowują się inaczej.
Czy Waszym zdaniem takie ukrywanie się ma sens?


I dwie odpowiedzi:

Dziecko, szczególnie małe nie powinno oglądać rodziców pijanych do nieprzytomności bo straci do nich szacunek a przede wszystkim - poczucie bezpieczeństwa. Ale jeśli, jak piszesz, jest to kulturalna impreza - nie rozumiem zachowania tych rodziców. Dziecko musi zrozumieć, że są na świecie pewne rzeczy, do których jeszcze nie dorosło. Ale udawanie, że ich nie ma jest niedojrzałe bo potem ktoś taki wyjdzie spod klosza w świat i dopiero nie będzie wieidzał jak żyć...


Jeśli tak jak mówisz nikt nie leży nieprzytomny :-) to nie widzę problemu. Jeśli impreza nie jest ogromna w liczbę gości i dziecko ma warunki żeby zasnąc to nic złego się nie dzieje gdy pozostanie w domu. Można nawet potańczyć z Maluszkiem, porzucać balonami, użyć piszczałek, pokazać sztuczne ognie... a potem położyć, chyba że samo wcześniej padnie :-) Uważam że raz w roku i dziecko może przeżyć coś nietypowego, może mieć inaczej zakończony dzień, może zapoznać się z obyczajami :-) Oczywiście należy o Maluszku pamiętać i zajmować się nim :-)Jak widać nawet osoby tzw. kulturalnie pijące przyznają, że po niewielkiej ilości alkoholu człowiek zachowuje się inaczej. Dziecko może być tymi zmianami zdziwione, przestraszone. No ale powinno zapoznać się z obyczajami żeby potem wiedzieć jak żyć... Taaak. Czyżbyśmy my nie wiedzieli jak żyć???

Offline

#11 2009-07-16 18:03:22

Marta
Forumowicz
Data rejestracji: 2009-05-20
Liczba postów: 22

Odp: Jak wychować abstynenta

Hej, tu Marta smile W końcu mi się udało! W prawdzie zagoniła do pomocy sztab psychologów (sztuk jedna) i psychiatrów (sztuk jedna), ale dzięki nim niedługo zaczynam terapię odwykowa i mającą na celu umacnianie się w abstynencji. Uważam, że dokonałam heroicznego wyczynu, bo nie każdy ma odwagę przyznać się, że alkohol stał się jego problemem. Teraz jeszcze nie mogę nazwać się abstynentką, uważam że musi minąć przynajmniej rok, ale... DOłąCZAM DO WAS ABSTYNENCI! Uff. Naprawdę się cieszę big_smile

Offline

#12 2009-07-16 21:54:57

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

I my się cieszymy i trzymamy kciuki za powodzenie!

Offline

#13 2009-07-16 21:59:14

konrado5
Abstynent
Data rejestracji: 2006-07-12
Liczba postów: 898

Odp: Jak wychować abstynenta

Marta: uważaj by to przekonanie o heroicznym wyczynie przyznania się nie usprawiedliwiło ewentualnego wypicia.

Offline

#14 2009-07-18 18:51:21

jokier
Abstynent
Lokalizacja: Gniezno
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,749

Odp: Jak wychować abstynenta

Witaj Marto. Gratuluję refleksu.


Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

Offline

#15 2010-04-23 17:05:29

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,055

Odp: Jak wychować abstynenta

Annihilator napisał/a:

Dlatego ja nie będę tutaj owijał w bawełne i jeśli jesteś rodziciem, który chce, aby jego dziecko nie piło w przyszłości to musisz się trzymać dwóch podstawowych zasad. Ja tylko powiem jak ja, jako dziecko i potencjalny abstynent bym to widział, [...]

Myślę, że gdyby Twoi rodzice byli abstynentami, to wcale nie jest takie pewne czy byłbyś pierwotnym. Jeśli np od zawsze byś słyszał teksty typu: " nie wyobrażam sobie, abyś kiedykolwiek wziął łyka piwa", czy " w naszej rodzinie się nie pije, nie wydziwiaj więc, że kiedyś spróbujesz alkohol" albo " jak kiedykolwiek będziesz pić, to co ludzie powiedzą, jak my Cię wychowaliśmy, my nie pijemy, a Ty pijesz"

Ale to tylko taka luźna uwaga wink)

Offline

#16 2010-04-23 18:15:48

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194
WWW

Odp: Jak wychować abstynenta

A moi rodzice są abstynentami i mnie nigdy nie przyszło do głowy, że w moim przypadku może być inaczej. Może też dlatego, że bardzo późno dowiedziałem się o istnieniu napojów alkoholowych, mając lat już naście.... i mając jasno sprecyzowane w pewnych kwestiach poglądy.

Offline

#17 2010-04-23 20:53:18

Murchad
Abstynent
Data rejestracji: 2008-04-28
Liczba postów: 1,784

Odp: Jak wychować abstynenta

W mojej rodzinie wszyscy piją (nie licząc małych dzieci). W kogo ja się wdałem? A może mnie adoptowali tongue

Offline

#18 2010-04-23 21:59:03

Madzialenka
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2010-02-01
Liczba postów: 422

Odp: Jak wychować abstynenta

Murchad napisał/a:

W mojej rodzinie wszyscy piją (nie licząc małych dzieci). W kogo ja się wdałem? A może mnie adoptowali tongue

Może dostawałeś "specjalną mieszankę" w butelce i Ci obrzydło na starość tongue?

Offline

#19 2010-04-23 22:42:25

Murchad
Abstynent
Data rejestracji: 2008-04-28
Liczba postów: 1,784

Odp: Jak wychować abstynenta

Madzialenka napisał/a:
Murchad napisał/a:

W mojej rodzinie wszyscy piją (nie licząc małych dzieci). W kogo ja się wdałem? A może mnie adoptowali tongue

Może dostawałeś "specjalną mieszankę" w butelce i Ci obrzydło na starość tongue?

Wolę się trzymać wersji z adoptowaniem tongue

Offline

#20 2010-04-23 23:14:49

pęknięty klawikord
Abstynent
Lokalizacja: Dziki Wschód (lubelskie)
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

Odp: Jak wychować abstynenta

Suchy napisał/a:

A moi rodzice są abstynentami i mnie nigdy nie przyszło do głowy, że w moim przypadku może być inaczej. Może też dlatego, że bardzo późno dowiedziałem się o istnieniu napojów alkoholowych, mając lat już naście.... i mając jasno sprecyzowane w pewnych kwestiach poglądy.

U mnie nie ma abstynentów w rodzinie, ale alkohol pojawiał się na tyle rzadko, że w ogóle nie przesiąkłem alkoholową kulturą.


Gusiak, wiesz co... miałem Ci tu pisać długo i rozwlekle. Nawet już napisałem. Ale jeszcze raz przeczytałem tekst Anniego (bo po kilku miesiącach się zapomina): http://www.abstynenci.pl/jak-wychowac-abstynenta  i...

... i nie było rady, musiałem przytrzymać "backspace". Po prostu, Ty tego nie przeczytałaś albo zrobiłaś to wyjątkowo nieuważnie. Bo kompletnie nie wiem o czym mówisz. O jakim nieustannym wspominaniu o alkoholu? Przecież tam wszystko pisze! W skrócie: że wystarczy konsekwentnie dawać przykład. I tylko aż tyle.
Tutaj masz praktycznie to samo: http://forum.abstynenci.pl/viewtopic.php?pid=6812


"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

Offline

#21 2010-04-24 00:09:15

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,055

Odp: Jak wychować abstynenta

pęknięty klawikord napisał/a:

... i nie było rady, musiałem przytrzymać "backspace". Po prostu, Ty tego nie przeczytałaś albo zrobiłaś to wyjątkowo nieuważnie. Bo kompletnie nie wiem o czym mówisz. O jakim nieustannym wspominaniu o alkoholu? Przecież tam wszystko pisze! W skrócie: że wystarczy konsekwentnie dawać przykład. I tylko aż tyle.
Tutaj masz praktycznie to samo: http://forum.abstynenci.pl/viewtopic.php?pid=6812

Przeczytałam uważnie. I nie podważam tego , co tam jest napisane.
Wiele razy ktoś pisał, że to nie ma reguły. I Annihilator kiedyś , gdzieś odpisał ( nie mogłam  tego znaleźć), że gdyby rodzice chcieli go wychować na abstynenta, to tak by właśnie to widział. Tylko, że nie wiadomo w jaki sposób rodzice- abstynenci będą chcieli swoją postawę wpoić dziecku. Stąd podałam przykłady tych tekstów- dla przykładu.

Suchy ma rodziców abstynentów i sam jest abstynentem. Ale ktoś inny mógłby nie wziąć przykładu z rodziców z różnych powodów.
I tylko tyle. Ogólnie poza paroma zmianami , mogłabym się pod tym tekstem http://www.abstynenci.pl/jak-wychowac-abstynenta  podpisać.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB