#26 2011-11-25 14:49:23

morol
Gość

Odp: Częste błędy

"Wziasc" zamiast "wziac" przez jakis czas gotowalo w mych zylach krew, ale z czasem intensywna akcja edukacyjna zaczela przynosic efekty i obecnie rodzinne obiady przebiegaja duzo spokojniej wink Natomiast na forach internetowych dostrzegam coraz czestsze przypadki uzywania "bynajmniej" w miejsce "przynajmniej". Dramat, mili Pastwo, dramat w Andach. Przypomina sie stary dowcip:

- Słuchaj, fama głosi, że używasz słów, których nie znasz...
- Powiedz famie, że jest głupia i vice versa

Z kolei przeklenstwami mej wlasnej mlodosci byly: "przyszlem", "pisze" zamiast "jest napisane" oraz "bohater" pisany przez "ch" do samego niemal konca podstawowki. A takze dwie watpliwosci: "helikopter" czy "hilekopter" oraz "koldra" czy "kordla". Na szczescie to juz przeszlosc smile

#27 2011-11-25 15:13:59

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,055

morol napisał/a:

"pisze" zamiast "jest napisane"

Osobiście stosuję formę: "jest napisane", ale doszły mnie słuchy, że obie formy już są poprawne.

#28 2011-11-25 15:54:45

morol
Gość

Gusiak napisał/a:
morol napisał/a:

"pisze" zamiast "jest napisane"

Osobiście stosuję formę: "jest napisane", ale doszły mnie słuchy, że obie formy już są poprawne.

To samo slyszalem o "przyszlem". Jezyk ewoluuje do prostszych form, z korzyscia dla latwosci komunikacji, a ze strata dla poezji. Choc moze ta nowa poezja, z "przyszlem", "fejsem" i wszechobecnym LOLem bedzie rownie ciekawa?

#29 2011-11-26 01:07:13

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

przyszłem / przyszedłem ... wszystko zależy czy z bliska czy z daleka wink

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#30 2011-11-26 16:55:21

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,171

Mnie straszliwie drażni maniera zanieczyszczania naszego języka rusycyzmami, szczególnie przez tzw. prawicowo-narodowych patriotów. Ich ulubionym wyrażeniem jest Związek Sowiecki czyli 50% po polsku i 50% po rosyjsku. Albo mówimy po polsku i wtedy mamy Związek Radziecki albo po rosyjsku i wtedy mamy Sowietskij Sojuz.
Związek Sowiecki to bełkot i zaśmiecający rusycyzm równie "piękny" i sensowny jak Reich Niemiecki, Rzesza Dojczlandzka, Grejtowa Brytania, Junajtowe Stany Ameryki i inne potworki językowe...

#31 2011-12-02 14:47:55

ren-ya
Forumowicz
Data rejestracji: 2008-12-05
Liczba postów: 506

Bo, moim zdaniem, w słowie "sowiecki" prócz jego oczywistego znaczenia zawiera się również cała nienawiść do komunizmu i radzieckiej okupacji Europy Środkowej; słowo "sowiecki" to oczywista obelga - Związek Radziecki to nazwa kraju, Związek Sowiecki to nazwa bandyckiego kraju.

Osobiście też nie lubię tych rusycyzmów, ale rozumiem złość wobec systemu, który na tyle lat pozbawił nas suwerenności.

#32 2017-05-09 10:01:42

Małgorzata
Forumowicz
Data rejestracji: 2017-03-10
Liczba postów: 23

"Poszłem" zamiast "poszedłem".
"Wziąść" zamiast "wziąć".
"W każdym bądź razie" zamiast "w każdym razie".
"Pisze" zamiast "jest napisane".
"Tą książkę" zamiast "tę książkę".
"Włanczać" zamiast "włączać".

Czasem denerwuję mnie również gwara poznańska/wielkopolska. Mój tata często woła mojego brata:
"Wstawaj, jest wpół do siódmY" - zamiast "wpół do siódmEJ".
Przykłady: http://www.poznanczyk.com/gwara2.html

#33 2017-05-17 19:31:40

jokier
Abstynent
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,737

Gwara wielkopolska jest urocza i ma wiele subtelności. Nie wiem, czy zauważyłaś że w Konarzewie mówią trochę inaczej niż w Dąbrówce. Moim marzeniem jest poznanie wszystkich polskich gwar do tego stopnia, żebym w każdym przypadku mógł uchodzić za swojaka. Natomiast ciarki po ciele mi przechodzą gdy wchodzę do sklepu i słyszę:
- Jak mogę panu pomóc?
Wtedy w zależności od chwilowego humoru proszę pytającego o to, aby poszedł na 5 minut na zaplecze lub grzecznie pytam, czy ta pomoc miałaby być bezinteresowna, czy za pieniądze.

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

Stopka

Forum oparte na FluxBB