Forum serwisu abstynenci.pl

Witaj na forum serwisu www.abstynenci.pl, który stara się zrzeszać abstynentów, czyli ludzi niepijących napojów alkoholowych.

Nie jesteś zalogowany(a).

#1 22-01-2014 16:03:37

Gordon
Gość

Co złego jest w byciu alkoholikiem ??

mój wujek jest alkoholikiem, tak mówią wszyscy w rodzinie. Dużo pije i lubi alkohol, na każdej imprezie rodzinnej jest mocno wstawiony. Jednak nie wiem co w tym złego. Wujek pracuje jest kierownikiem w jakieś dużej firmie, skończył studia, utrzymuje dom. Codziennie wypija alkohol ogląda TV i idzie spać. Nie robi burd w domu żadnej patologii mają samochód komputery żyją dostatnie z jego wypłaty, sam utrzymuje zadbany dom żonę i dwójkę dzieci. zatem co jest złego w byciu alkoholikiem ??

#2 22-01-2014 22:16:48

pęknięty klawikord
Wtajemniczony
Miasto: Dziki Wschód (lubelskie)

Re: Co złego jest w byciu alkoholikiem ??

Zły jest sam w sobie alkoholizm. Brak kontroli. Przykładowo: co by było, gdyby z jakiegoś powodu nie dostał dziennej dawki alkoholu? Jak by się zachowywał w momencie gdyby organizm się domagał? Czy wtedy by nie było nerwowości albo wręcz agresji?
Albo różne ryzykowne sytuacje, typu prowadzenie samochodu. - Czy nie jeździ po pijaku dlatego bo się kontroluje, czy dlatego bo ma wokół żonę/rodzinę - kogoś, kto go "pilnuje" i wyciągnie z ręki kluczyki, a na każde zawołanie zawiezie na miejsce? No to pomyśl co by było, gdyby tego kogoś zabrakło - jakie mogą być tego konsekwencje. Bardzo łatwo jest zabić człowieka na drodze.
Poza tym, picie może postępować. Teraz jest ok, ale czy dasz gwarancję, że nie zacznie kiedyś pić również "na dzień dobry"? Albo co zrobi w razie kłopotów? Różne historie się zdarzają.
No i też do pewnego czasu jest tą "duszą towarzystwa", ale ludzie akceptują innych tylko w pewnych granicach. Nie lubią odmiennych, ani mocno na plus, ani mocno na minus. Czy może być prawdopodobne, że nagle znajomi zaczną się odsuwać? Po mojemu może. Tylko co wtedy będzie? Jak zareaguje?
Po prostu, uzależnienie od alkoholu ogranicza człowieka. Tak jak każde uzależnienie. Traci się wolność i różne możliwości. Możliwe, że dzięki piciu ma więcej "przyjaciół", kontaktów biznesowych, kasy. Ale to jest coś za coś. Takie chodzenie nad przepaścią. Trochę adrenaliny, ale jak się noga omsknie...

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#3 22-01-2014 22:17:17

wilczek
Wtajemniczony
Miasto: Tu i tam :)

Jak by Ci to wytłumaczyć... Twój wujek jest najwyraźniej tak zwanym alkoholikiem wysokofunkcjonującym. Jeśli faktycznie jest uzależniony jedno łączy go z typowym żulem: alkohol jest najważniejszą częścią życia. A kamuflować się i żyć pozornie normalnie potrafią latami. 
Poczytaj sobie czym to grozi.

http://zdrowie.trojmiasto.pl/Alkoholicy … 70743.html
http://natemat.pl/35875,piekna-zdolna-i … -alcosfery

"Helm sees all, know this and be judged!"

#4 23-01-2014 15:13:18

morol
Gość

Gordon napisał:

mój wujek jest alkoholikiem, tak mówią wszyscy w rodzinie. Dużo pije i lubi alkohol, na każdej imprezie rodzinnej jest mocno wstawiony. Jednak nie wiem co w tym złego. Wujek pracuje jest kierownikiem w jakieś dużej firmie, skończył studia, utrzymuje dom. Codziennie wypija alkohol ogląda TV i idzie spać. Nie robi burd w domu żadnej patologii mają samochód komputery żyją dostatnie z jego wypłaty, sam utrzymuje zadbany dom żonę i dwójkę dzieci. zatem co jest złego w byciu alkoholikiem ??

Znam wiele zamożnych rodzin, w których na gołe oko nie ma "żadnej patologii", burd brak, dużo kasy na wszelakie potrzeby i zachcianki etc. Sam z takiej pochodzę, ojciec - nie dość że ekspert w wąskiej dziedzinie budownictwa, to jeszcze profesor belwederski. Z zewnątrz przykładny mąż i ojciec, kulturalny i zadbany, z kasą w domu zawsze stało dobrze, każde dziecko dostało po aucie i mieszkaniu bla bla bla. Co z tego, skoro alkoholik i pracoholik. Jego obecność w życiu moim i rodzeństwa przejawiała się jedynie w kieszonkowym oraz w pasie na dupie, gdy trzeba było zaprowadzić porządek. Jak każdy typowy uzależniony, uciekał i nadal ucieka od emocji w swoje nałogi.

Ten rodzinny obrazek to fasada. Przy każdej możliwej okazji ojciec biega z aparatem i robi fotki dużej szczęśliwej rodziny (już prawie 10 wnuków), które wiesza na ścianach. Gorzej, gdyby zapytać, ile lat te wnuki mają, co je pasjonuje, kim w ogóle są. Ale przed światem zewnętrznym nasza rodzina z pewnością wygląda modelowo.

Zapytaj swoich kuzynów, czy czują, że mogą na ojca liczyć, czy mu ufają i czy jest osobą, do której zwracają się ze swoimi problemami. Czy ojciec wie, w której są klasie, jak się nazywa ich wychowawca, w którym przedmiocie są najmocniejsi. No i czy nie jest im trochę wstyd na imprezach rodzinnych, gdy tatuś się nawali.

#5 21-02-2014 13:05:35

martah
Forumowicz

Jeśli wujek nie ma strat z tytulu picia, jest szczęśliwy, nie wyrzadza rodzinie krzywdy, nie rani ich to może wcale nie jest alkoholikiem?
Nie jest powiedziane, że jak ktoś pije nawet codziennie to jest alkoholikiem. istnieje takie zjawisko jak pijaństwo - kiedys taką diagnoze usłyszała osoba z mojej rodziny.
Więcej jest tutaj.

http://wiadomosci.sierakowice.pl/?a=1&id=1024
"Różnicę między pijakiem a alkoholikiem najtrafniej określa stare francuskie powiedzenie: „pijak mógłby przestać pić, gdyby chciał – alkoholik chciałby przestać pić, gdyby mógł”. Krócej można powiedzieć, że pijak pije bo chce, alkoholik pije, bo musi. Alkoholika „czepia” się służba zdrowia, a pijaka - policja i służby porządkowe. W diagnozowaniu osób z problemem alkoholowym podział ten nie jest taki łatwy i jednoznaczny."

Nie ma co wyrokowac- może wujek wcale nie jest chory?
próbował kiedyś ograniczyć picie ale mu nie wyszło?
Ma wyrzuty sumienia z tego powodu, że pije?
Zaniedbuje dom/pracę/ rodzine?
Jesli nie to może znaczyć że nie jest alkoholikiem tylko lubi pić)

http://burakreatura.blogspot.com/ Zapraszam na bloga pisanego z (trzeźwą) głową!

#6 05-03-2014 13:57:15

TheLost
Gość

Może zadam głupie pytanie ale chyba trafiłem na dobre forum. Mam 20 lat i do tej pory (choć może zabrzmi to dziwnie nie piłem nic mającego %). Ostatnio dałem się namówić i wypiłem 2 piwa tyskie. Szczerze mówiąc nie posmakowały mi. Czy po tym zdarzeniu definitywnie nie można mnie już uznać za abstynenta?

#7 05-03-2014 14:55:09

jokier
Wtajemniczony
Miasto: Gniezno

Za pierwotnego niestety nie. Wypijając dwa piwa pozbawiłeś się dobrowolnie około 2 mln neuronów, które z Twoim moczem popłynęły do kanalizacji. Na szczęście możesz zostać jeszcze abstynentem wtórnym, co również bardzo się opłaca. Pozdrawiam

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

#8 05-03-2014 14:57:02

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

Nigdzie nie jest napisane ile musi minąć od spożycia alkoholu, by być uznanym za abstynenta. W zasadzie, to ledwie skończy się flaszkę i... jest się abstynentem wink .
A tak na serio, to teoretycznie już nie powinieneś nazywać się abstynentem "pierwotnym", tylko "wtórnym". Chociaż ciężko te dwa piwa nazwać jakimś okresem picia, z którego wyszedłeś. Prawdziwa, długofalowa abstynencja, to poglądy.

I wcale Ci się nie dziwię. Jest tu wiele osób, również starszych, które albo nic nie piły albo też ograniczyły się do podobnych ilości w ciągu całego życia (np. ja).

Jokier, czyżbyś powrócił? smile

pęknięty klawikord się ugryzł/a w klawiaturę od czasu napisania tego (05-03-2014 14:57:41)

#9 05-03-2014 15:21:03

TheLost
Gość

A czy to z kim się zadaję ma duży wpływ na to czy będę pił czy nie? Przyznam, że wszyscy z którymi się spotykam piją więcej lub mniej. Jestem z grona moich znajomych jedynym abstynentem. W sumie żeby nie zadawać się z pijącymi musiałbym się od wszystkich odizolować z w/w powodu co pewnie w dłuższej perspektywie wyszło by mi gorzej niż się z nimi zadawać. Cóż, póki co skończyło się tak jak się skończyło, zobaczę co wyjdzie z tego dalej, albo dam radę być dalej abstynentem albo... oby nie.

#10 05-03-2014 15:36:58

jokier
Wtajemniczony
Miasto: Gniezno

Zwykle jest tak, że to abstynent jest psychicznie mocniejszy i to on przeciąga pijących na stronę abstynencji, a nie odwrotnie. Z drugiej strony sama abstynencja nie chroni przed zlasowaniem mózgu, o czym przekonasz się czytając niektóre posty na tym forum.

jokier się ugryzł/a w klawiaturę od czasu napisania tego (05-03-2014 15:40:11)

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

#11 05-03-2014 15:53:32

wilczek
Wtajemniczony
Miasto: Tu i tam :)

Nie musisz koniecznie się izolować, wystarczy nie pić. To możliwe, wystarczy postawić na swoim i otwarcie zaznaczyć, że się nie pije bo taki nasz wybór ( i nie moralizować przy okazji, po prostu ty sobie, oni sobie ) 

"Problem" jest inny wink Nawet jak się będziesz pojawiać na imprezach, w pewnym momencie zwyczajnie przestanie Cię bawić przebywanie tam, gdzie wszyscy są pijani.

"Helm sees all, know this and be judged!"

#12 05-03-2014 16:10:16

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

TheLost, ale to nie jest tak, że trzeba koniecznie robić coś na siłę by się upodobnić do innych, nawet jeśli ci inni to większość.
Ani abstynencja, ani picie, nie jest czymś zaraźliwym jak grypa. Wszystko zależy od Ciebie.
Nie musisz się odsuwać od pijących, ale bardzo często pijący sami się odsuną od Ciebie. Wszystko zależy od ich inteligencji. Abstynencja, to bardzo dobry "filtr" na odsianie fałszywych przyjaciół.

#13 01-08-2014 22:50:31

Qwerty
Gość

Zawsze przy piwie palę też papierosy. Piwo i życie bardzo dobrze wtedy smakuje. Samo palenie lub picie to już nie to samo. Też tak macie?

#14 02-08-2014 09:54:35

Gusiak
Abstynent
Miasto: Gdańsk

Qwerty napisał:

Zawsze przy piwie palę też papierosy. Piwo i życie bardzo dobrze wtedy smakuje. Samo palenie lub picie to już nie to samo. Też tak macie?

Pytasz na forum abstynentów czy lubimy sobie zapalić przy piwie? Jak myślisz?

Jeśli się chce, szuka się sposobu
Jeśli sie nie chce, szuka się powodu

#15 02-08-2014 21:47:43

Qwerty
Gość

Gusiak napisał:

Qwerty napisał:

Pytasz na forum abstynentów czy lubimy sobie zapalić przy piwie? Jak myślisz?

Masz rację, trafiłem tu z google temat o alkoholu to napisałem. Szczerze nie myślałem, że są ludzie którzy w ogóle alkoholu nie piją, nawet słabego piwa. Ale cóż o gustach się nie dyskutuje.

#16 10-08-2014 22:15:21

ZielonyWTemacie
Gość

Mam takie pytania:

Czy jeżeli ktoś w ogóle nie pije alkoholu ale bierze narkotyki lub pali papierosy (albo jedno i drugie) to czy uznaje się go za pełnoprawnego abstynenta?

#17 10-08-2014 23:33:19

Gusiak
Abstynent

Abstynenta od alkoholu tak, ale nie od narkotyków i papierosów.

#18 11-08-2014 19:16:13

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

A to tak na serio palisz, a nie pijesz? smile Ciekawi mnie, czy masz takie podejście ideologiczne czy jesteś abstynentem od alkoholu z konieczności? Bo byłbyś wyjątkiem potwierdzającym regułę, że jak od alkohol, to i od całej reszty smile .

#19 11-08-2014 21:42:26

ZielonyWTemacie
Gość

Może to dziwne ale jestem abstynentem bo nie lubię alkoholu ale palę około pół paczki dziennie.

#20 12-08-2014 05:52:55

Gusiak
Abstynent

Nie lubisz alkoholu i go nie pijesz nigdy bez wzgledu na sytuacje i w zadnych ilosciach?Czy czasami jakies piwko czy lyk szampana np w sylwestra lub na weselu sie trafi?Bo tylko pierwszy wariant oznacza bycie abstynentem.

#21 12-08-2014 21:20:10

ZielonyWTemacie
Gość

Mam 26 lat. Od 6 lat nie piję w ogóle alkoholu. W życiu 5 razy jedynie wypiłem z czego raz naprawdę mocno się schlałem. Wszystkie te próby były gdy miałem około 18 lat. Żałuję tego, że piłem ale od 6 lat ani łyka. Jednak papierosy palę w mniejszej lub większej ilości od 13 roku życia, aktualnie pół paczki dziennie i chyba już z tego nie wyjdę.

#22 14-08-2014 09:45:02

Chdzirep
Wtajemniczony

No to, Zielony, jesteś nietypowy, bo abstynenci od alkoholu są przeważnie też abstynentami od nikotyny. Był na ten temat dwa albo chyba nawet trzy wątki na forum. wink

#23 14-08-2014 19:26:11

pęknięty klawikord
Wtajemniczony

ZielonyWTemacie napisał:

Jednak papierosy palę w mniejszej lub większej ilości od 13 roku życia, aktualnie pół paczki dziennie i chyba już z tego nie wyjdę.

A czemu tak pesymistycznie zakładasz? Przecież są teraz te różne plastry, tabletki i aerozole z nikotyną (i bez). No i e-papierosy. Nie próbowałeś czegoś takiego? Wiadomo - trzeba chcieć, bo wiadomo, że te wszystkie środki papierosem nie są, więc pewnie inaczej smakują. Chcij! smile

A abstynencji od alkoholu - gratuluję smile .

pęknięty klawikord się ugryzł/a w klawiaturę od czasu napisania tego (14-08-2014 19:27:06)

#24 15-08-2014 21:02:35

ZielonyWTemacie
Gość

Bo przy alkoholu zawsze czułem i nadal czuję że to nie dla mnie, a przy papierosach nie mam takiego uczucia. W ogóle mam chyba w tych kwestiach odwrotnie niż większość ludzi.

#25 11-12-2014 11:30:50

zeus
Forumowicz

Co jest złego w byciu alkoholikiem?! Absolutnie wszystko. Może Twój wujek jeszcze nie szaleje, ale z tego co piszesz, to już niewiele mu brakuje... Alkohol to zło i niszczy ludzi.

#26 02-06-2017 22:48:05

ZielonyWTemacie
Gość

Prawie 3 lata minęły od moich poprzednich wpisów. Nie palę od maja 2016 roku, po kilku próbach podejmowanych przez jakieś 4 miesiące udało mi się rzucić. Ale po rzuceniu starałem się żyć tak jak wcześniej, a że było ogólnie ciężko się przestawić na życie bez nikotyny po tylu latach palenia to po 9 latach bez alkoholu miałem 2 duże wpadki, raz się mocno upiłem piwem i wódką a drugi raz schlałem się bimbrem, było to w czerwcu ubiegłego roku więc niebawem będę miał rok bez alkoholu a mogłem mieć 10 lat. sad Ale główny nałóg już pokonałem, minął ponad rok i teraz już musi być tylko lepiej.

#27 04-06-2017 22:42:38

ZielonyWTemacie
Gość

Chyba już nikt tu nie bywa.

#28 05-06-2017 21:28:59

Suchy
Abstynent
Miasto: Zielona Góra
Strona WWW

Bywa bywa. Gratuluję wytrwałości i życzę wytrwania w postanowieniach!

#29 03-09-2017 14:07:30

iko
Forumowicz

Rok to i tak super, nie przejmuj się tylko pilnuj dnia dzisiejszego smile Pozdrawiam

Stopka forum