#1 2016-09-14 19:00:40

abp
Forumowicz
Data rejestracji: 2016-09-14
Liczba postów: 2

Dostajesz na prezent butelkę drogiego wina. Co robisz?

Taka sytuacja:
Kumpel albo ktoś z rodziny, kto nie wie, że jesteś abstynentem wręcza ci piwo, wino, wódkę etc. jako prezent urodzinowy (lub na jakąkolwiek inną okazję). Jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji? Czy lepiej jest odmówić i powiedzieć "dzięki, ale ja nie piję" czy wziąć, podziękować i odstawić na półkę nic nie mówiąc? Z jednej strony taka osoba może być nieco zniesmaczona nieudanym prezentem (szczególnie jeśli jest to jakieś drogie wino). Jednak jeśli nic takiej osobie nie powiemy, to w przyszłości możemy dostawać więcej tego typu prezentów.
Minie osobiście taka sytuacja się jeszcze nie przydarzyła, ale wolałbym wiedzieć na przyszłość jak najlepiej z czegoś takiego wybrnąć i jednocześnie nikogo nie urazić. A Wy co byście powiedzieli w takiej sytuacji?

#2 2016-09-14 23:19:59

Mendel
Gość

Odp: Dostajesz na prezent butelkę drogiego wina. Co robisz?

Ja bym wziął i wypił a potem znowu nie pił i nadal był abstynentem. To chyba jedyne sensowne wyjście w którym wszyscy zyskują i każy jest zadowolony.

#3 2016-09-15 12:00:13

jokier
Abstynent
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,749

Jeżeli ktoś chce komuś coś sprezentować, to po to aby obdarowanemu zrobić przyjemność. Tak więc przedtem powinien poznać go na tyle, aby dobrać prezent stosowny do zamierzonego celu. Jeżeli tego nie zrobił, to jego zaniedbanie i niestety musi być przygotowany na niespodzianki w rodzaju komunikatu ze strony obdarowanego, że np. jest on abstynentem i że prezentów alkoholowych nie przyjmuje. To jedyne uczciwe rozwiązanie. Przyjmowanie z uśmiechem niechcianego prezentu po to aby po nieokreślonym okresie przetrzymywania na półce wylać go ostatecznie do kanalizacji jest zwyczajnie fałszywe i wywołuje większe szkody niż chwilowa konsternacja  niefortunnego obdarowującego. Jeżeli taki ktoś nie cierpi na jakieś poważniejsze psychiczne schorzenia, to powinien bez problemu zrozumieć naszą odmowę, która też nie powinna mieć wpływu na przyszły charakter wzajemnych odniesień.

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

#4 2016-09-23 21:42:17

Czuowiek
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2011-12-01
Liczba postów: 385

Wręcz byłem w takiej sytuacji smile Wino stoi, jak nazwa sugeruje, w piwnicy i nabiera stylowego kurzu na butelce. Jak będzie trzeba uciekać z Polski to przekupię pogranicznika Chateau Champ de Bourgeois rocznik 2010 i chwatit.

#5 2016-10-07 16:11:40

morol
Gość

Dla mnie sytuacja z dupy. Jesli kogos zapraszam do swietowania waznego wydarzenia (urodziny / narodziny dziecka / awans / piatek piateczek), to raczej jest to ktos wystarczajaco bliski, by wiedziec, ze od lat nie pije alkoholu. Lapanki na ulicy przeciez nie robie, ani nie zapraszam nie widzianych od 20 lat ludzi z podstawowki.

#6 2017-05-17 20:43:31

jokier
Abstynent
Data rejestracji: 2007-11-20
Liczba postów: 1,749

Dla mnie nie. Wrodzona życzliwość wobec wszystkich, nawet mało znajomych, sprawia, że często muszę tłumaczyć, że za prezent bardzo dziękuję, ale przyjąć go nie mogę bo jest chybiony i jeżeli u mnie zostanie, to nie będę miał innego wyjścia, jak zneutralizować go przez wylanie. Przeważnie niestety zostaje. W związku z tym ostatnio wpadłem na pomysł, żeby czynność wylewania zlecać znajomym osobom uzależnionym. Być może będzie to okazja do poczynienia ciekawych naukowych obserwacji .

Jeżeli marzysz samotnie,
to jedynie marzysz.
Jeżeli marzysz wspólnie z innymi,
tworzysz rzeczywistość.

#7 2018-10-03 12:47:32

rafik90
Forumowicz
Data rejestracji: 2017-01-20
Liczba postów: 13

dziwna sytuacja

Stopka

Forum oparte na FluxBB