#1 2010-10-30 20:53:19

zwiewny
Forumowicz
Data rejestracji: 2010-10-12
Liczba postów: 28

Czasopismo dla abstynentów.

Co byście powiedzieli na stworzenie czasopisma (miesięcznika) dla abstynentów, w którym byłby poruszane następujące tematy:

1. Abstynencji
2. Zdrowia
3. Wartości moralnych
4. inne (czekam na propozycje)

O zasięgu krajowym, ponieważ z tego, co zauważyłem na forum mamy, forumowiczów z całej Polski.

Co Wy na to?

#2 2010-10-30 23:56:57

WebCM
Abstynent
Data rejestracji: 2009-08-01
Liczba postów: 63

Odp: Czasopismo dla abstynentów.

Jestem za, ale wydanie i wydruk czasopisma wiąże się z kosztami. Popyt też będzie mały. Podejrzewam, że większość nabywców pierwszego numeru nie będzie abstynentami. Kupią z ciekawości. Alternatywą są darmowe czasopisma w wersji elektronicznej rozpowszechniane przez internet albo na pamięci USB przez znajomych znajomych. Zainicjowałem 1.5 roku temu czasopismo komputerowe. Organizacja, skład i dopracowanie zajęły rok (skład skopałem, dziś zrobiłbym to lepiej). Razem 5 autorów. Pierwszy numer trafił na główną na Wykopie. Kolejne nie powstały - nie chce mi się tego kontynuować, bo nie ma wielu chętnych i brak większego zainteresowania. To nie jest wcale wygodna forma przekazywania wiedzy. W przypadku gazety o alkoholu i abstynencji jakiś sens by to miało, lekkie poruszenie w sieci...

Nie lepiej zorganizować konferencję na temat alkoholu i abstynencji? Gdyby zainteresowały się nią media, znaleźliby się sponsorzy. Koszty na pewno mniejsze od wydawania gazet.

#3 2010-11-02 13:33:41

ren-ya
Forumowicz
Data rejestracji: 2008-12-05
Liczba postów: 506

Dla mnie to forum jest wystarczającym źródłem informacji nt. abstynencji i jej zalet. Tutaj też mam możliwość poznania innych abstynentów. Prawdę mówiąc trudno mi sobie wyobrazić, że jakieś abstynenckie czasopismo dałoby mi więcej niż to forum.

Jeśli zaś myślisz o tym, by pismo mogło trafić do szerszego grona odbiorców, to raczej nie pytaj nas o zdanie, tylko zrób jakąś ankietę, czy w ogóle poza abstynentami byłoby jakieś zainteresowanie tego rodzaju tematyką. Jakoś tak myślę, ze chyba nie bardzo.

#4 2010-11-02 16:41:10

WebCM
Abstynent
Data rejestracji: 2009-08-01
Liczba postów: 63

A co sądzicie o zorganizowaniu konferencji? Bez sponsorów i reklamy będzie ciężko. Może ten krok przeciągnie wielu do abstynenci albo drastycznego ograniczenia picia?

#5 2010-11-02 18:59:49

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

Jakoś wątpię by do abstynencji można było kogokolwiek przekonać. Abstynencja sama w sobie jest racjonalna, picie, moim zdaniem - racjonalne nie jest. Mimo tego, nikt przecież nie chce usłyszeć "głupio robisz że pijesz, powinieneś przejść na naszą stronę i przestać", bo tylko jeszcze bardziej się zniechęci i uzna abstynentów za oszołomów. Niby można w takim razie mówić o zaletach niepicia - ale są to zalety oczywiste, żadne tam odkrywcze nowości, więc jak by ktoś chciał nie pić, to by już dawno nie pił. Trzeba dojść do tego samemu.
Z resztą są różne kampanie, które nie tyle co promują abstynencję, co przynajmniej "picie z głową", skierowane głównie do kierowców i "imprezowiczów". I co? Dalej codziennie zatrzymuje się dziesiątki pijanych kierowców. Ok, może jak by nie te kampanie, to by było ich więcej - ale ile, to już nie wiadomo. Problem jest pokazany, ale nie wiadomo jak skuteczne są te kampanie.
W ogóle czasem mi się wydaje, że pewne informacje przeznaczone do jakiejś grupy osób, docierają wyłącznie do całkiem innej grupy osób (której są niepotrzebne). A docelowa grupa zwyczajnie tej informacji nie rozumie.

Ostatnio edytowany przez pęknięty klawikord (2010-11-02 19:03:25)

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#6 2010-11-02 21:12:22

klaa
Forumowicz
Data rejestracji: 2010-10-14
Liczba postów: 41

Również nie jestem przekonana do tych pomysłów.
Ogólnie uważam, że w obecnych czasach, kiedy internet jest tak rozpowszechniony wszelkiego rodzaju czasopisma są na pozycji straconej. W internecie można przeczytać interesujący artykuł, a do tego poznać od razu zdanie innych na ten temat. Czasopismo w formie tradycyjnej jest dosyć problematyczne, pomijam fakt kosztów, ale chociażby problemy z dystrybucją jego i tak nie dotrze do wszystkich zainteresowanych, a w rękach niezainteresowanych długo nie pobędzie, bo od razu wyląduje w koszu. A jeśli chodzi o formę elektroniczną, to już lepiej stworzyć odpowiedni portal na ten temat i dobrze go rozreklamować.

Jeśli chodzi o konferencję to znając życie wielu zainteresowanych by nie było, a nawet jakby przyszli to by posłuchali, wyszli ii dalej robili swoje. Pamiętam jeszcze w szkole miałam różne takie spotkania, jedno było właśnie o abstynencji, zalety itd, raczej to nikogo nie przekonało, inne prowadził jakiś facet który wcześniej pił i tłumaczył jakie to wszystko złe, no i efekt był taki, że wszyscy wyszli i od razu pytanie: to jak idziemy na piwo?
Uważam podobnie jak pęknięty klawikord, że aby ktoś nie pił to sam musi tego chcieć, a jak już będzie chciał to sam znajdzie odpowiednie informacje, a jak nie ma takiego zamiaru, to żadne konferencje, kampanie tego nie zmienią.

#7 2010-11-02 21:28:18

pęknięty klawikord
Abstynent
Data rejestracji: 2009-07-23
Liczba postów: 1,570

Dodam, że odkąd jestem na forum, to nie pamiętam by zdarzyło się, żeby ktoś napisał "poczytałem wasze forum i postanowiłem nie pić". Fakt, że bywały różne ciekawe refleksje nad własnym życiem, ale skoro taki ktoś wszedł na forum, to coś musiał wpisać w tą wyszukiwarkę. Czyli miał już w sobie jakieś myśli odnośnie abstynencji i już podjął jakąś decyzję.
Ech... też bym chciał żeby wszyscy nie pili smile , ale "kijem Wisły nie zawrócisz".

"dano mi w darze po dwie półkule, no a mówiąc ściślej:
dwie półkule do siedzenia, a drugimi myślę...

#8 2010-11-02 23:31:55

Gusiak
Abstynent
Data rejestracji: 2010-01-28
Liczba postów: 2,055

Jednak jakiś pośredni wpływ na podjęcie decyzji o abstynencji, pewnie nie raz forum miało.
Nawet całkiem niedawno :

zwiewny napisał/a:

Dziś postanowiłem (gdyż wahałem się od dłuższego czasu z podjęciem ostatecznej decyzji) , że nie będę już pił napojów alkoholowych.

Zacząłem całkowitą abstynencję od 01.09.2010 r.

Wielkie dzięki tym, którzy znaleźli czas, aby mnie agitować.

#9 2010-11-02 23:58:02

Madzialenka
Wtajemniczony
Data rejestracji: 2010-02-01
Liczba postów: 422

Może fanzin? Internetowy?

Każdy chętny mógłby nieodpłatnie coś nastukać w klawiaturę wink

#10 2010-11-09 13:42:11

Artur
Forumowicz
Data rejestracji: 2010-02-21
Liczba postów: 120

zwiewny napisał/a:

Co byście powiedzieli na stworzenie czasopisma (miesięcznika) dla abstynentów

Mi pomysł się podoba. Sam ostatnio postanowiłem wydawać e-czasopismo, jestem w początkowej fazie prac.

WebCM napisał/a:

Nie lepiej zorganizować konferencję na temat alkoholu i abstynencji? Gdyby zainteresowały się nią media, znaleźliby się sponsorzy. Koszty na pewno mniejsze od wydawania gazet.

A co z wpływami z reklam umieszczanych w gazecie? Kiedyś zainicjowałem wydawanie gazety lokalnej - muszę powiedzieć, że wpływy z reklam znacznie przewyższały koszt wydrukowania i dystrybucji gazety. W formie elektronicznej powinno być tylko lepiej. Ciekaw jestem, co o tym sądzisz, bo - jak wspomniałem wyżej - przygotowuję swoją wersję gazety w sieci i pewnie żyję sobie nieco w innym, wyidealizowanym świecie... smile

WebCM napisał/a:

A jeśli chodzi o formę elektroniczną, to już lepiej stworzyć odpowiedni portal na ten temat i dobrze go rozreklamować.

Moim zdaniem najlepiej stworzyć portal, na którym byłyby dostępne bezpłatne gazety, wybrane artykuły etc.

Myślę, że pomysł z wydawaniem e-gazety jest trafiony. Bardziej jednak skłaniałbym się do, skądinąd coraz bardziej popularnej, promocji zdrowego trybu życia (w te ramy można ująć także abstynencję).

#11 2010-11-15 00:15:58

onka_bez_kielonka
Forumowicz
Data rejestracji: 2010-10-22
Liczba postów: 4

Na chwilę obecną nie odczuwam potrzeby sięgnięcia po papierową wersję tego samego, co znajduję na tym forum smile

#12 2010-11-15 14:48:45

Artur
Forumowicz
Data rejestracji: 2010-02-21
Liczba postów: 120

A kto powiedział, że w e-gazecie musiałoby być to samo? Poza tym, nikomu nie ujmując,  forum to w znacznej mierze bełkot: informacje są rozsiane i nieuporządkowane, często przerzedzone wypowiedziami nie na temat - ale taka już specyfika for:). Elektroniczne czasopismo (nie papierowe) nadałoby przekazywanej treści trochę systematyki. Myślę, że wśród użytkowników znajduje się wiele osób z głową na karku, więc jedyne czego nam trzeba to chęci:).

#13 2010-11-15 15:35:45

Suchy
Abstynent
Data rejestracji: 2006-09-03
Liczba postów: 3,194

Radą na forumowy bełkot jest rozbudowanie sekcji artykułów w naszym serwisie. To najprostsze rozwiązanie i chyba na tym etapie naszego rozwoju najbardziej skuteczne i sensowne.

#14 2018-10-03 12:54:53

rafik90
Forumowicz
Data rejestracji: 2017-01-20
Liczba postów: 13

zbyt duże koszty a grono odbiorców także niewielkie

#15 2018-12-27 23:02:03

Grisha
Forumowicz
Data rejestracji: 2018-12-26
Liczba postów: 11

Przypuszczam, że takie czasopismo miałoby popularność równą publikacjom dla miłośników modelarstwa, filatelistyki, garncarstwa itp., czyli w zasadzie by go nie było. Czytelnictwo prasy maleje w zastraszającym tempie, głównie na rzecz treści internetowych. W miarę regularnie wydawany i ciekawy newsletter mógłby zatem mieć rację bytu. Znacie jakiś?

Ostatnio edytowany przez Grisha (2018-12-27 23:04:11)

Stopka

Forum oparte na FluxBB